شناسه خبر : 37998

۱۸ استان امروز درگیر خیزش گردوخاک می‌شوند

۱۸ استان امروز درگیر خیزش گردوخاک می‌شوند

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی، اعلام کرد: وزش باد شدید و گردوخاک در روز جاری (یکشنبه)، تهران، البرز، قم و ۱۵ استان دیگر را در بر می گیرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، سازمان هواشناسی در هشدار نارنجی اعلام‌کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل های جوی با تغییر توده هوا و افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید و گردوخاک با سطح هشدار نارنجی ۱۸ استان را فرا می گیرد.

این شرایط امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، اردبیل، همدان، مرکزی، کرمانشاه، قم، تهران، البز، قزوین، ایلام، خوزستان، شمال اصفهان، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی پیش بینی شده است.

وزش باد شدید سبب وقوع طوفان گردوخاک در مناطق مستعد، کاهش شدید دید و کیفیت هوا و اختلال در تردد ناوگان حمل‌و نقل و همچنین خسارت به تجهیزات می‌شود.

هواشناسی توصیه کرد افراد به ویژه سالمندان و بیماران تنفسی در زمان وزش باد و گردوخاک از رفت و آمدهای غیر ضروری اجتناب کنند و از فعالیت های کوهنوردی و کویرنوردی نیز پرهیز شود.

 روز گذشته معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حاشیه اجلاس بین‌المللی مقابله با طوفان‌های ماسه و گرد و غبار در جمع خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی با بیان این که ۲۲ استان ایران تحت تاثیر پدیده گرد و غبار قرار دارند، گفت: در این شرایط لازم است همکاری‌های خود را با کشورهای همسایه در زمینه مقابله با گرد و غبار افزایش دهیم و نشست منطقه‌ای سال گذشته باعث ایجاد همگرایی خوبی بین کشورهای منطقه شد و در اجلاس امسال هم شاهد حضور مجدد این کشورها هستیم.

ارسال نظر