شناسه خبر : 31827

٧٠ درصد آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی در بخش خصوصی انجام می شود

٧٠ درصد آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی در بخش خصوصی انجام می شود

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی و تشخیص طبی ایران گفت: آزمایشگاه های تشخیص طبی در خطر تعطیلی هستند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، شهروز همتی رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی و تشخیص طبی ایران با اشاره به برگزاری بیستمین کنگره کشوری و چهاردهمین کنگره بین المللی ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران که در روزهای ۲۶ لغایت ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود، اظهار داشت: این کنگره با حمایت فدراسیون بین المللی شیمی بالینی و طب آزمایشگاهی (IFCC)، فدراسیون آسیا اقیانوسیه بیوشمی بالینی و طب آزمایشگاه (APFCB) و فدراسیون اروپایی طب آزمایشگاهی (EFLM) در کنار حمایت بسیاری از مراکز علمی و دانشگاهی کشور از اعتبار ویژه ای برخوردار است و یکی از بزرگ ترین کنگره های علمی در زمینه طب آزمایشگاه در سطح منطقه به شمار می آید.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی و تشخیص طبی ایران با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر یکی از دغدغه های آزمایشگاههای کشور تامین کیت ، تجهیزات و قطعات یدکی دستگاههای آزمایشگاهی است، افزود: متاسفانه کاهش کیفیت کیتهای تولید داخل نسبت به گذشته باعث به وجود آمدن مشکلاتی شده که وقت مسئولین آزمایشگاه دائما صرف برطرف کردن آن ها می شود.

همتی، با این اعلام که بیش از ٨٠ درصد سیستم های بسته خودکار در زمینه های هورمون شناسی و ایمونولوژی در بخش خصوصی قرار دارند، ادامه داد: باید مشخص شود سهم بخش دولتی و خصوصی بسته به نوع و برند کیت ها و سیستم های آزمایشگاهی باز و بسته در سالهای گذشته چقدر بوده است و تقسیم بندی منطقی تخصیص ارز در شرایط حاضر بایستی بر این مبنا باشد.

وی ادامه داد: در کشور بیش از ٧٠ درصد آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی در بخش خصوصی صورت می پذیرد و بنابراین کمبود کیتهای تخصصی و فوق تخصصی عمدتا بر بخش خصوصی تاثیر گذار است.

همتی با تاکید بر این که درصد کمی از آزمایشگاههای بهداشتی و بیمارستانی دارای تجهیزات و امکانات انجام این آزمایشات هستند، خاطرنشان کرد: بخشنامه تخصیص سهم بیشتری از ارز به آزمایشگاههای بخش دولتی موجب عدم دسترسی مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی و در نهایت موجب نارضایتی آن ها از ارائه اینگونه خدمات در آینده خواهد شد.

بنابراین توصیه میشود وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات از توانایی های انجمن های آزمایشگاهی و شرکتهای تولید کننده و توزیع کننده کیت ها و تجهیزات آزمایشگاهی در جهت کسب آمارهای واقعی و تهیه آیتم های لازم برای تخصیص کیت ها و تجهیزات به بخش های دولتی و خصوصی استفاده نماید تا در آینده شاهد بحران جدیدی در این خصوص نباشیم.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران، گفت: در صورت اجرایی شدن بخشنامه فوق، قطعا مشکلاتی در خصوص تهیه کیت توسط بخش خصوصی ایجاد خواهد شد و متاسفانه این امکان وجود دارد به دلیل کمبود کیتهای تخصصی شاهد ایجاد بازار سیاه در این خصوص باشیم، کما اینکه در حال حاضر برخی از کیت ها خارج از شبکه توزیع می گردند.

وی با اشاره به مشکلات تعرفه ای و خطر تعطیلی و ورشکستگی مراکز آزمایشگاهی، اظهار داشت: با وجود تورم بالا در سالهای اخیر و تغییرات چندباره قیمت کیت و تجهیزات آزمایشگاهی در طول یک سال توسط شرکتهای تولید کننده و تعیین شدن تعرفه آزمایشگاهها تنها درابتدای هر سال، به نظر میرسد متولیان امر دید درستی به موضوع تعرفه آزمایشگاه ندارند.

همتی گفت: در بین تمام رشته های پزشکی آزمایشگاه دارای بیشترین اقلام مصرفی است که عمده آن وابسته به ارز هستند حال چگونه است که قیمت دلار در ابتدای سال ١٤٠١ که ٢٦٠٠٠ تومان بوده اکنون به حدود ۵۰۰۰۰ تومان افزایش یافته و قیمت کیتها و مواد مصرفی هم در دو یا سه نوبت رشد داشته اند ولی تعرفه آزمایشگاه در طول سال ثابت مانده است.

‎ رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران در ادامه بیان داشت: به تمامی دستگاه های ذیربط خصوصا شورایعالی بیمه وآزمایشگاه مرجع سلامت و اداره کل تجهیزات آزمایشگاهی کشور اعلام خطر میکنم که اگر در خصوص مشکلات تعرفه و تهیه و توزیع کیتها و اقلام مصرفی آزمایشگاه تدابیری اندیشیده نشود در آینده با مشکلات عدیده ای در زمینه تشخیصی روبرو خواهیم شد. همچنین افزایش قیمت ها به صورت سرسام آور موجب تعطیلی آزمایشگاه های کوچک و متوسط شده و دسترسی مردم به خدمات آزمایشگاهی را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای