چین نفت کمتری از عربستان می‌خرد

چین نفت کمتری از عربستان می‌خرد

پالایشگاه‌های چینی در نتیجه قیمت بالاتر نفت عربستان سعودی و حاشیه سود ضعیف پالایش، در ژوئن، حجم کمتری نفت از بزرگترین صادرکننده جهان، خریداری می‌کنند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، منابع آگاه به رویترز گفتند: چین در ماه میلادی جاری، مجموعا ۴۵ میلیون بشکه نفت عربستان را خریداری می‌کند. اما این حجم در ژوئن، با عرضه کمتر گریدهای نفتی «عرب مدیوم» و «عرب هِوی»، به میزان ۵.۸ میلیون بشکه کاهش خواهد یافت. این شامل کاهش عرضه ۶.۸ میلیون بشکه نفت به پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی و یک میلیون بشکه افزایش عرضه به یکی از پالایشگاه‌های خصوصی است.

عربستان سعودی همچنین عرضه بعضی از گریدهای نفتی سنگین‌تر را محدود خواهد کرد زیرا حجم اضافی را برای استفاده در تولید برق در ماه‌های داغ تابستان، آماده می‌کند.

شرکت نفتی آرامکوی سعودی هفته گذشته، قیمت فروش همه گریدهای نفتی خود به آسیا را افزایش داد و قیمت گرید نفتی سبک «عرب لایت» برای تحویل در ژوئن، ۹۰ سنت در هر بشکه گران‌تر شد.

این اقدام تا حد زیادی از سوی بازار و پالایشگاه‌های آسیا پیش بینی شده بود و انتظار داشتند قیمت گرید نفتی «عرب لایت» در ژوئن، به میزان ۷۰ تا ۹۰ سنت در هر بشکه افزایش پیدا کرده و سه دلار بالاتر از شاخص قیمت نفت عمان/دوبی تعیین شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بلومبرگ گزارش کرده است افزایش قیمت نفت عربستان برای آسیا، احتمالا تاثیر منفی بر حاشیه سود پالایشگاه‌های چین خواهد گذاشت، به خصوص که با پیش‌بینی تقاضای ضعیف‌تر برای دیزل همراه شده است.

ارسال نظر