بهره‌برداری از دو طرح آبی تا تابستان امسال

بهره‌برداری از دو طرح آبی تا تابستان امسال

رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره- جراحی و حوضه‌های جنوبی از آبگیری و افتتاح دو پروژه آبی تا تابستان امسال خبر داد و گفت: در حوضه بلوچستان جنوبی مشکل کمبود آب نخواهیم داشت، اما در استان هرمزگان در تامین آب کشاورزی تا حدودی با مشکل مواجه هستیم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از شرکت مدیریت منابع آب ایران، مهرزاد احسانی در خصوص طرح‌های آماده بهره‌برداری اظهار کرد: آبگیری و افتتاح سد «شهری کور» در حوضه آبریز بلوچستان جنوبی از جمله طرح‌هایی است که به بهره‌برداری می‌رسد که با آبگیری و افتتاح این سد، ظرفیت و فرصت لازم برای توسعه بخش کشاورزی و صنعتی در این منطقه فراهم می‌شود.

وی با اشاره به دیگر طرح‌های آبرسانی وزارت نیرو در حوضه آبریز زهره - جراحی افزود: طرح آبرسانی از «سد باغان» به شهرستان جم در استان بوشهر، حداکثر تا تابستان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید؛ همچنین تعدادی طرح سد و آبرسانی نیز در دست توسعه است که برخی از آنها ممکن است تا پایان سال بهره‌برداری شود که اطلاعات آن نیز متعاقباً اعلام می‌شود.

رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره- جراحی و حوضه‌های جنوبی کشور با اشاره به‌ضرورت احداث سد چم‌شیر و تأثیرات زیست‌محیطی این سد که در روزهای گذشته نیز حواشی را به وجود آورده بود، خاطرنشان کرد: تا پیش از احداث سد چم‌شیر، هیچ‌گونه تأثیرات کنترلی بر روی رودخانه زهره وجود نداشت، لذا سیلاب‌های به وجود آمده از منطقه خارج و وارد دریا می‌شد و قابل‌استفاده نبود.

احسانی ادامه داد: بر همین اساس یکی از توصیه‌های مؤکد برای آب‌های خروجی از کشور به‌ویژه آب‌های خروجی به دریا این است که بتوان تا پیش از ورود آب به دریا به نحو مناسب از آن استفاده شود.

تاثیرات سد چم‌شیر بر کیفیت آب رودخانه زهره

وی بیان کرد: رودخانه زهره جزو معدود رودخانه‌هایی است که به‌صورت طبیعی با مشکل کیفی آب مواجه است؛ به این معنی که وقتی دبی آب در این رودخانه کاهش می‌یابد، غلظت شوری آب بالا می‌رود و به سبب وجود چشمه‌های شوری که وارد رودخانه می‌شود، این مشکل نیز شدت می‌یابد؛ بنابراین هنگامی که جریان آب بالا باشد، مشکل کیفی رودخانه مرتفع می‌شود.

رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره- جراحی و حوضه‌های جنوبی خاطرنشان کرد: حدود ۶۵ درصد آبگذری از این رودخانه در چهار ماه سال اتفاق می‌افتد و چنانچه بتوان در این مدت آبگذری را کنترل و سیلاب به نحوی مهار شود که باعث افزایش دبی در رودخانه شود، کیفیت آب رودخانه نیز بهبود خواهد یافت که این مهم بر عهده سد چم شیر است.

وی ادامه داد: بیشترین مطالعات، راستی‌آزمایی و پایش‌هایی که برای یک سد در نظر گرفته شده بر روی سد چم شیر به‌کار رفته است و حداقل دو مؤسسه تحقیقاتی و پژوهشی نیز در حال رصد دائمی کیفیت آب این سد است.

احسانی خاطرنشان کرد: با وجود شرایط کم‌آبی و خشکسالی حاکم بر منطقه، وضعیت سد چیزی بهتر از پیش‌بینی‌های انجام شده درگذشته بوده و به طور کامل کارکرد خود را داشته است؛ بنابراین به‌صورت کامل از این سد دفاع می‌کنیم و اطمینان داریم هیچ‌گونه آسیب زیست‌محیطی برای منطقه نداشته است.

رفع کامل کمبود آب بلوچستان جنوبی/ اعلام رضایت مردم از توزیع آب در حوضه مارون و هندیجان

وی با اشاره به وضعیت منابع آبی در حوضه‌های جنوبی کشور با تأکید بر اینکه در سال جاری، در حوضه بلوچستان جنوبی مشکل کمبود آب نخواهیم داشت، افزود: در استان هرمزگان به دلیل اینکه وضعیت بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون شرایط مناسبی نداشته، در تأمین آب کشاورزی تا حدودی با مشکل مواجه هستیم؛ اما در تأمین آب شرب محدودیتی نخواهیم داشت.

احسانی با اشاره به وضعیت منابع آبی در جنوب استان فارس و خوزستان گفت: در جنوب استان فارس نیز متوسط بارش‌ها نسبت به درازمدت کمتر بوده که این موضوع زمینه‌ساز ایجاد مشکلاتی در خصوص تأمین آب کشاورزی منطقه است؛ اما در تأمین آب شرب مشکلی نخواهیم داشت.

رئیس حوضه آبریز زهره - جراحی و حوضه‌های جنوبی با بیان اینکه توزیع آب در حوضه مارون و هندیجان موجب رضایت مردم و کشاورزان بوده است، خاطرنشان کرد: در این حوضه آبریز کشت پاییزه به طور کامل تأمین آب شده است.

ارسال نظر