صادرات نفت روسیه افزایش می‌یابد

صادرات نفت روسیه افزایش می‌یابد

وزارت نفت روسیه اعلام کرد که در پی عملیات تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده در پالایشگاه‌ها، صادرات نفت این کشور افزایش می‌یابد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از شانا، وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که انتظار دارد صادرات نفت خام این کشور  در پی تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده در پالایشگاه‌ها افزایش یابد.

پاول سوروکین، معاون اول وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه شرایط پایدار است، اما تولید در پالایشگاه‌ها کمتر خواهد بود، گفت: نگرانی در درباره عرضه سوخت در بازار داخلی وجود ندارد.

روسیه از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون چند بار در پالایشگاه‌های خود به دلیل نقص فنی و حمله‌های پهپادی اوکراین شاهد توقف فعالیت‌ها بوده است.

اوکراین  روز چهارشنبه (۲۳ اسفندماه) در دومین روز از حمله‌های پهپادهای سنگین به پالایشگاه‌های نفت روسیه حمله کرد و باعث آتش‌سوزی در پالایشگاهی متعلق به شرکت روس‌نفت شد.

روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت خام جهان پس از عربستان سعودی، پیش از این ممنوعیت صادرات بنزین را به مدت ۶ ماه از یکم مارس به‌منظور تثبیت قیمت‌های فرآورده در داخل اعمال کرده بود.

قیمت بنزین داخلی برای رانندگان و کشاورزان بزرگترین صادرکننده گندم در جهان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۵ تا ۱۷ مارس سال  ۲۰۲۴ میلادی حساس است.

روسیه و اوکراین زیرساخت‌های انرژی یکدیگر را طی تنش‌های دو ساله بین مسکو و کی‌یف که هیچ نشانه‌ای از توقف ندارد، برای مختل کردن خطوط تدارکاتشان هدف قرار داده‌اند.

صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی تاکنون منبع اصلی صادرات روسیه و درآمدهای ارزی برای اقتصاد یک تریلیون و ۹۰۰ میلیارد دلاری این کشور است.

ارسال نظر