شناسه خبر : 37797

بیش از ۱۱ میلیون یورو ارزش قراداد شرکت نفت با ۲۴ شرکت دانش بنیان

بیش از ۱۱ میلیون یورو ارزش قراداد شرکت نفت با ۲۴ شرکت دانش بنیان

مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت به بیان توضیحاتی درباره دانش بنیان شدن صنایع نفتی پرداخت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، برزو قنبری عدیونی، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت در برنامه تهران بیست در خصوص دانش بنیان شدن صنایع نفت گفت: این کارگروه در وزارت نفت تشکیل شده است تا در راستای تسهیل گری و سیاست گذاری کلان از شرکت‌های دانش بنیان و تسریع در راستای تولیدات بار اول شرکت‌های دانش بنیان فعالیت کند.

وی ادامه داد: وزارت نفت سال گذشته رتبه اول در حمایت از تولیدات بار اول را داشته است. بیش از ۳۱۱ طرح به عنوان تولید بار اول تعریف شده و ۲۴ قرارداد منعقد شده است که ۲.۳ دهم همت یعنی ۱۱ و نیم میلیون یورو ارزش این قرارداد‌ها بوده است.

او گفت: وزارت نفت در دولت سیزدهم هدف گذاری کرد که مسائل فناورانه روی میز گذاشته شود و زمین بازی را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهیم. نیاز فناورانه شرکت ملی نفت توسط این شرکت‌ها تامین شد و شرکت‌های دانش بنیان محصولات ما را تولید کردند.

قنبری گفت: دستور العمل تولید بار اول در جهت تسریع در استفاده و انعقاد قرارداد با تولیدات بار اول است. این کارگروه در حوزه مالی و استفاده از صندوق‌های فناوری به تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان کمک می‌کند.

مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: وزارت نفت برای اولین بار نیاز به تجهیزات خودش را در سامانه خودش در معرض دید عموم قرار داده است و شرکت‌های دانش بنیان اگر ایده‌ای داشته باشند می‌توانند از طریق سایر شرکت‌های شرکت ملی نفت به ما اعلام کنند و وقتی طرح توجیهی کاملی از این شرکت‌های فناور و دانش بنیان اخذ و ارزیابی صورت بگیرد و محرز شود که پتانسیل ساخت دارند تامین اعتبار می‌شوند تا اقدام به ساخت این محصولات کنند.

قنبری افزود: ۱۴ پروژه جدید هم کلید خورده که توسط شرکت‌های دانش بنیان اجرا می‌شود و تاثیر بسزایی در ارتقاء شرکت ملی نفت خواهد داشت. از این تجهیزات ساخت لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی که سازنده آن‌ها اروپایی‌ها هستند. برای تولید ۱۴ عدد توربو کمپرسور ۱۵ مگاوات با یک شرکت دانش بنیان قراداد بسته ایم که برای جمع آوری گاز‌های فلر و فشار افزایی لوله‌ها از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: لامپ‌های ال‌ای دی ضد انفجار که حجم بالای مصرف دارند نیز از جمله سفارشات ما به شرکت‌های دانش بنیان است. سیاست گذاری ما تجاری سازی این محصولات هم هست.

مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران افزود: سیاست گذاری کلان شرکت نفت استفاده از تولیدات داخلی و ملی است. لیست ۵۵۰ شرکت دانش بنیان در وزارت نفت برای انعقاد قرار داد وجود دارد. در سال گذشته آمار تولید بار اول ۳۱۱ طرح در شرکت ملی نفت ایران بوده که ۲۴ پروژه در حال اجرا بار اول داریم، شرکت ملی گاز ۵۹ طرح و شرکت ملی پالایش و پخش ۲۲۰ طرح داشته که ۴ مورد آن بار اول و شرکت ملی پتروشیمی ۴ طرح داشته است.

وی ادامه داد: یکی از معضلات و مشکلات ما تولیدات دوار، توربین و کمپرسور‌ها است و به همین دلیل طرح جایگزینی این تولیدات را مطرح کرده ایم. ما از هر طرح و ایده‌ای استقبال می‌کنیم و اگر با نیاز ما همخوانی داشته باشد، از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.

 

ارسال نظر