شناسه خبر : 48858

انحصارزدایی از بازار مسکن با فعال شدن سامانه خودنویس

انحصارزدایی از بازار مسکن با فعال شدن سامانه خودنویس

کارشناس مسکن گفت: با راه اندازی سامانه خودنویس به صورت کامل تمامی قراردادهای اجاره مسکن به صورت رایگان ثبت و حق الزحمه های نجومی در این سامانه برچیده شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، غلامی، کارشناس مسکن با بیان اینکه فعالیت سامانه خودنویس در حال حاضر به صورت ۲۴ ساعته انجام می شود گفت: دریافت کد رهگیری در سامانه خودنویس علاوه بر اینکه توسط مشاوران املاک امکان‌پذیر است، توسط خود مردم به‌عنوان متعاملین نیز به‌صورت رایگان قابل دریافت خواهد بود.

وی ادامه داد: براساس ماده ۱۸ قانون جهش تولید مسکن در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن، ثبت  تمامی معاملات املاک و مستغلات اعم از خرید، فروش، پیش‌خرید، پیش‌فروش، رهن و اجاره مسکن برای متعاملین در بنگاه‌های مشاوران املاک توسط بنگاه‌ها و برای سایر متعاملین خارج از بنگاه‌های مشاوران املاک توسط خود متعاملین، در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و اخذ شناسه (کد) رهگیری الزامی است.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی سامانه خود نویس به صورت کامل حق الزحمه های که پیش از این به صورت نجومی و خارج از نرخ های عرف از متقاضیان دریافت می شد برچیده شده است گفت: خوشبختانه با راه اندازی این سامانه بازار اجاره مسکن آرام شده واستفاده از ظرفیت های مردمی هم در این سامانه به صورت کامل افزایش یافته است.

 غلامی باین کرد: سامانه خودنویس جهت رفاه حال هم وطنان  و در راستای نظارت و کنترل قیمت مسکن ایجاد شده است تا مستاجران بتوانند به‌صورت رایگان قراردادهای ملکی خود را ایجاد و ثبت کنند.

وی یادآور شد: این سامانه به‌صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به مردم است و تمام اقلام اجاره ملک اعم از مسکونی، غیرمسکونی، مالکیت حقیقی، مالکیت حقوقی و چند مالکی در دسترس بوده، همچنین پنل مشاور املاک نیز در دسترس مشاورین املاک قرار گرفته است.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه برای ثبت یک قرارداد اجاره با استفاده از گزینه مدیریت قرارداد یا گزینه ایجاد قرارداد در بخش ابتدایی صفحه اصلی سامانه به پنل مدیریت قرارداد منتقل شده و می‌توان یک قرارداد اجاره رایگان ثبت کرد افزود:  برای این کار لازم است اطلاعات ملک مورد اجاره در اختیار باشد، بعد از ایجاد قرارداد نیز لازم است که حداقل یک شاهد از طرف مؤجر و حداقل یک شاهد از طرف مستأجر، به سامانه معرفی شود و بعد از امضای طرفین قرارداد و امضای شاهدین، قرارداد ثبت نهایی شده و کد رهگیری به‌صورت خودکار صادر خواهد شد.

ارسال نظر