جهش تولید فولاد در نتیجه افزایش ۱۱ درصدی تامین برق

جهش تولید فولاد در نتیجه افزایش ۱۱ درصدی تامین برق

مستند به گزارش اخیر انجمن جهانی فولاد در فصل زمستان سال گذشته، میزان تولید فولاد ایران ۲۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرد، اتفاقی که بررسی‌ها نشان می‌دهد تامین ۱۱ درصد برق بیشتر برای این صنایع نسبت به سال ۱۴۰۱ در تحقق آن نقش بسزایی داشته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از وزارت نیرو، در سال گذشته شمسی و در سایه افزایش ظرفیت تولید برق کشور، میزان انرژی برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر نسبت به سال ۱۴۰۱ به میزان ۵.۵ درصد افزایش داشت که در این بین سهم صنایع فولادی ۵ درصد بود.

بر اساس داده و اطلاعات شرکت مادر تخصصی توانیر همچنین در چهار ماهه گرم سال گذشته نیز نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ میزان برق تحویلی به صنایع انرژی بر ۴.۷ درصد افزایش داشت که سهم صنایع فولادی از این افزایش ۲.۲ درصد بوده است.

همچنین در فصل سرد سال گذشته که صنایع با محدودیت در تامین انرژی گاز رو به رو بودند، میزان برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر به میزان ۸.۲ درصد افزایش داشت که در این بین میزان افزایش برق تحویلی به صنایع فولادی به ۱۱ درصد و به عدد ۳۸۲۲ مگاوات بر ساعت رسید، اتفاق مهمی که بررسی‌ها نشان می‌دهد به افزایش ظرفیت تولید صنعت فولاد کشور در فصل زمستان کمک شایانی کرده و ایران در کنار ترکیه به کشور پیشتاز افزایش ظرفیت تولید فولاد در جهان تبدیل تبدیل شد.

این مهم از آنجایی مورد تاکید است که می‌دانیم در فصل زمستان، صنایع انرژی‌بر به ویژه صنایع فولادی با محدودیت جدی در تامین انرژی گاز رو به رو هستند و در نتیجه هر گونه افزایش قابل توجه در تولید آن‌ها در این فصل وابستگی معناداری با افزایش تامین برق آن‌ها دارد.

بر اساس گزارش اخیر انجمن جهانی فولاد که در ارتباط با میزان تولید فولاد قاره‌ها و کشور‌های مختلف جهان در دو ماه فوریه و ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی (۱۱ دی ماه تا ۱۱ اسفند ۱۴۰۲) منتشر شد، ایران در کنار ترکیه پیشتاز افزایش ظرفیت تولید فولاد در جهان بود.

با اینکه در سال‌های گذشته میلادی اکثر کشور‌های جهان با چالش جدی در حوزه تامین انرژی رو به رو بوده‌اند و به تبع آن ظرفیت تولید فولاد آن‌ها نزولی بوده و یا در نهایت افزایش قابل توجهی نداشته است، بررسی تازه‌ترین گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد دو کشور ایران و ترکیه در فصل زمستان گذشته توانسته‌اند با تامین انرژی کافی ظرفیت تولید فولاد خود را به شکل چشمگیری افزایش دهند.

تولید جهانی

بر اساس این گزارش، در دو ماه فوریه و ژانویه سال جاری میلادی کشور‌های آسیا و اقیانوسیه در مجموع ۲۲۷ میلیون تن تولید فولاد داشتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کشور‌های عضو اتحادیه اروپا اما در دو ماه فوریه و ژانویه سال ۲۰۲۴ تنها ۲۱.۱ میلیون تن تولید فولاد داشتند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش یک درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در آمریکای شمالی نیز در دو ماه مورد اشاره سال ۲۰۲۴ میلادی ۱۷.۷ میلیون تن فولاد تولید شد که در مقایسه با فوریه و ژانویه سال ۲۰۲۳ میلادی ۲.۲ درصد کاهش داشته است.

مستند به این گزارش در ماه فوریه سال جاری میلادی بیشترین میزان افزایش تولید فولاد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳ میلادی به ترکیه اختصاص داشت که صنعت فولاد این کشور شاهد رشد ۴۶.۶ درصدی بود و پس از ترکیه نیز ایران با ۱۴.۳ درصد افزایش تولید در جایگاه دوم قرار داشت.

همچنین با در نظر گرفتن دو ماه فوریه و ژانویه سال جاری میلادی که منطبق با دو ماه دی و بهمن سال ۱۴۰۲ بود، ظرفیت تولید فولاد ترکیه و ایران به ترتیب ۳۴.۵ و ۲۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که حکایت از تامین انرژی کافی برای این صنعت انرژی‌بر و پیش گرفتن ظرفیت تولید از مصرف در ایران است.

رشد صعودی و قابل توجه ظرفیت تولید فولاد در ایران در فصل زمستان گذشته در حالی رقم خورد که بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد کشورهایی، چون آمریکا و روسیه در همین بازه زمانی به ترتیب کاهش ۲.۶ و ۳.۲ درصدی را در حوزه تولید فولاد تجربه کردند و میزان تولید کشورهایی، چون ژاپن و کره جنوبی نیز تقریباً ثابت بود.

ارسال نظر