شناسه خبر : 50579

رونمایی گوگل از پیشرفت‌ جدید هوش‌ مصنوعی خود

رونمایی گوگل از پیشرفت‌ جدید هوش‌ مصنوعی خود

شرکت گوگل اندکی قبل از برگزاری رویداد سالانه I/O خود از قابلیت جدید هوش مصنوعی مبتنی بر دوربین خبر داد. این ویژگی شبیه نسخه‌ای از لنز گوگل است که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، گوگل از یک ویژگی جدید و جذاب هوش مصنوعی خود رونمایی کرده است.

این شرکت ویدئوی کوتاهی را در شبکه اجتماعی X به اشتراک گذاشت که به نظر می‌رسد یک ویژگی جدید هوش مصنوعی مبتنی بر دوربین را نشان می‌دهد که قادر است آنچه را که در قاب است در لحظه تشخیص دهد.

این ویدیو که به عنوان «نمونه اولیه» برچسب‌گذاری شده است، یک دستگاه گوشی هوشمند پیکسل گوگل را نشان می‌دهد که دوربین آن روشن است و استیج رویداد I/O را نشان می‌دهد.

شخصی که دوربین را در دست دارد می‌پرسد: آهای فکر می‌کنید اینجا چه اتفاقی می‌افتد؟ سپس یک صدا که متعلق به هوش مصنوعی است، پاسخ می‌دهد که «به نظر می‌رسد مردم برای یک رویداد بزرگ، شاید یک کنفرانس یا ارائه آماده می‌شوند.»

ضمن اینکه هوش مصنوعی گوگل همچنین می‌تواند حروف I/O را به عنوان مرتبط با کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل شناسایی کند و به پیشرفت‌های جدید در هوش مصنوعی اشاره کند. سپس یک رونوشت متنی نیز روی صفحه ظاهر می‌شود.

دقیقاً مشخص نیست که این ویژگی چیست، اگرچه شباهت‌هایی به لنز گوگل که ویژگی جستجوی مبتنی بر دوربین این شرکت است، دارد. با این حال به نظر می‌رسد آنچه در این ویدئو نشان داده شده است، در لحظه کار می‌کند و به دستورات صوتی مانند هوش مصنوعی چندوجهی در عینک هوشمند متا پاسخ می‌دهد.

این واقعیت که این نسخه نمایشی در دستگاه پیکسل نشان داده می‌شود نیز جالب است، زیرا گوگل اغلب ویژگی‌های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی خود را ابتدا در گوشی‌های پیکسل خود منتشر می‌کند.

در حالی که پیش‌نمایش یکی از اعلام‌های گوگل به این زودی قبل از سخنرانی اصلی تا حدودی غیرمعمول است، اما احتمالاً این تصادفی نیست که این شرکت این ویدئو را درست در زمانی که شرکت اوپن‌ای‌آی قابلیت‌های مشابهی را با مدل جدید GPT-۴o خود در طول یک رویداد زنده نشان داد، منتشر کرد.

در هر حال زمان زیادی تا برگزاری رویداد سالانه گوگل باقی نمانده و به زودی درباره این ویژگی چیزهای بیشتری درخواهیم یافت. رویداد I/O گوگل امشب آغاز و به صورت زنده پخش می‌شود.

اما امشب باید منتظر چه چیزهایی باشیم؟

اندروید ۱۵

رویداد I/O قبل از هر چیز یک کنفرانس توسعه‌دهندگان است و همیشه جایی است که گوگل به توسعه‌دهندگان شخص ثالث در نسخه اصلی اندروید بعدی اطلاعاتی می‌دهد تا بتوانند روی برنامه‌های آن کار کنند یا محصولات موجود خود را اصلاح کنند.

اولین نسخه بتا از اندروید ۱۵ در حال حاضر منتشر شده است. از جمله ویژگی‌های به‌روز شده آن اشتراک‌گذاری جزئی صفحه است که می‌توان یک پنجره یا برنامه خاص را به جای کل صفحه نمایش ضبط کرد یا به اشتراک گذاشت.

همچنین قابلیت بایگانی برنامه‌ها برای آزاد کردن فضا در دسترس قرار گرفته است.

از دیگر ویژگی‌های اندروید ۱۵ نیز می‌توان از اتصال ماهواره‌ای بهبود یافته، کنترل‌های دوربین درون برنامه‌ای اضافی و حالت جدید بهره‌وری انرژی نام برد.

با این حال، گوگل بخش عمده‌ای از اعلامیه‌ها درباره اندروید ۱۵ را برای رویداد I/O نگه داشته است. این شرکت تأیید کرده است که پیام‌های ماهواره‌ای به اندروید می‌آیند و ما می‌توانیم درباره نحوه عملکرد آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم. ویجت‌های صفحه در حالت قفل با تمرکز روی تبلت‌ها منتشر می‌شود.

همچنین ممکن است طراحی مجدد نوار وضعیت در راه باشد و در نهایت احتمالا نظارت بر سلامت باتری برای کاربران آسان‌تر می‌شود.

کلمات فراخوان ممکن است بار دیگر برای دستیارهای شخص ثالث مانند الکسا و حتی ChatGPT مطرح شوند. شایعات همچنین می‌گویند که ممکن است قابلیتی به نام فضای خصوصی(Private Space) وجود داشته باشد که به کابر امکان می‌دهد داده‌ها و برنامه‌ها را از چشمان کنجکاو دیگران پنهان کند.

هوش مصنوعی و حواشی آن

اگر هر بار که گوگل در طول رویداد خود از هوش مصنوعی نام می‌برد، یک دلار کنار بگذارید، احتمالاً پول کافی برای گذراندن تعطیلات را برای خود ذخیره خواهید کرد.

مطمئنا گوگل در مورد هوش مصنوعی جمینای(Gemini) صحبت می‌کند و ممکن است این هوش مصنوعی به طور کامل جایگزین دستیار گوگل شود. اگر اینطور باشد، می‌توانیم برخی از جزئیات مربوط به این انتقال را در رویداد I/O بیابیم.

در ماه دسامبر گزارش شد که گوگل در حال کار بر روی یک دستیار هوش مصنوعی به نام پیکسی(Pixie) به عنوان یک ویژگی انحصاری برای دستگاه‌های پیکسل است. گفته می‌شود که پیکسی بر پایه جمینای ساخته شده است و ممکن است اواخر امسال در گوشی هوشمند Pixel ۹ رونمایی شود. بنابراین منطقی است گوگل در مورد آن در I/O صحبت کند.

تعجب آور نیست اگر در مورد به‌روزرسانی‌های هوش مصنوعی مولد برای محصولات کلیدی گوگل مانند جستجو، کروم و نقشه‌ها سخن گفته شود. ویژگی‌های دسترسی مبتنی بر هوش مصنوعی و پروژه‌های بهداشتی نیز ممکن است در راه باشند.

در عین حال، گوگل بار دیگر با به تعویق انداختن طرح خود برای از بین بردن کوکی‌های شخص ثالث در کروم، ممکن است هوش مصنوعی را به عنوان راه حلی برای تبلیغات هدفمند ببیند.

سایر موضوعات

زمان‌بندی کامل رویداد گوگل که به زودی منتشر می‌شود، از چیزهای دیگری که گوگل درباره آن در طول این رویداد حرف خواهد زد، اطلاع می‌دهد، حتی اگر آن محصولات و خدمات لزوماً در سخنرانی اصلی وقت پخش نداشته باشند.

گمان می‌رود گوگل در مورد آینده سیستم عامل ساعت‌های هوشمند Wear OS حرف بزند که شامل جزئیاتی در مورد پیشرفت در فرمت Watch Face می‌شود، بنابراین منتظر اخباری در مورد سیستم عامل ساعت هوشمند آن باشید.

همچنین به‌روزرسانی‌هایی در مورد تلویزیون گوگل(Google TV) و تلویزیون اندروید(Android TV) وجود خواهد داشت.

در عین حال، تیم محاسبات کوانتومی گوگل در مورد آنچه در این حوزه امکان‌پذیر است صحبت خواهد کرد و سعی خواهد کرد واقعیت را از توهم و خیال جدا کند.

یک بخش در مورد اندروید اتو(Android Auto) نیز در برنامه است که به پیشرفت‌هایی برای تجربه چند نمایشگری و ارسال محتوا اشاره می‌کند.

چیزهایی که نباید منتظرش باشیم

شگفتی بزرگی خواهد بود اگر گوگل به این زودی گوشی هوشمند پیکسل ۹ یا گوشی تاشوی پیکسل فولد جدید را معرفی کند. این شرکت احتمالاً قصد دارد این جزئیات را برای پاییز نگه دارد.

با این حال نباید فراموش کرد که گوگل سال گذشته گوشی پیکسل فولد را به طور رسمی در رویداد I/O رونمایی کرد.

در نهایت شاید بتوانیم نگاهی اجمالی به برخی سخت‌افزارهای این گوشی‌ها داشته باشیم، به‌خصوص اگر گوگل بخواهد جلوتر از افشاگران ظاهر شود و نحوه روایت از این گوشی‌های جدید را کنترل کند.

از سوی دیگر، گوگل اخیرا تیم‌های اندروید و سخت افزار خود را تحت رهبری ریک استرلو(Rick Osterloh) ادغام کرده است و به همین دلیل تیم او ممکن است بخواهد کمی بیشتر آماده شود تا مطمئن شود دستگاه‌های جدید آماده هستند. به این ترتیب انتشار هرگونه اخبار سخت افزاری از جمله هر چیزی که مربوط به Nest یا ابزارهای پوشیدنی باشد، بعید است.

 

ارسال نظر