شناسه خبر : 49234

اختصاصی چابک آنلاین؛

کلاهبرداری ۱۰ میلیارد دلاری از دارندگان چک های دیجیتال و کارت اعتباری در آمریکا

کلاهبرداری 10 میلیارد دلاری از دارندگان چک های دیجیتال و کارت اعتباری در آمریکا

دردنیای سرشار از فناوری امروزی، استفاده از چک دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت الکترونیکی رو به افزایش است.

چابک آنلاین، بهاره تاجرباشی، پردازش سریع و آسان چک دیجیتال، به کاربران این امکان را می‌دهد تا  تراکنش‌های پرداخت را به سرعت و به راحتی انجام دهند و عدم نیاز به چاپ و پردازش دستی چک‌ها، باعث کاهش هزینه‌های مرتبط با پرداخت می‌شود.

بیشترین استفاده از چک دیجیتال در کشورهای دارای بستربا بانکداری الکترونیک پیشرفته انجام می شود و ایالات متحده، انگلستان، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی از جمله کشورهایی هستند که استفاده از چک دیجیتال در آنها رایج است.

اولین چک دیجیتال توسط بانک شهری و تجاری راکفلر در اوایل دهه ۱۹۷۰ در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

به عبارتی اولین چک دیجیتال در کشور ایالات متحده آمریکا استفاده شد وسپس با گذشت زمان در سایر کشورها نیز گسترش یافت.

چک‌های الکترونیکی که به عنوان چک‌های دیجیتال شناخته می‌شوند، همچنان بخش مهمی از اکوسیستم پرداخت آمریکا را تشکیل می‌دادند.

آن‌ها به عنوان جایگزین دیجیتالی برای چک‌های کاغذی سنتی عمل می‌کنند و امکان انجام تراکنش‌های امن و کارآمد را فراهم می‌آورند.

باتوجه به تغییر رو به افزایش بانکداری آنلاین و موبایلی  چک‌ها، از جمله چک‌های الکترونیکی، همچنان نقش حیاتی در چشم‌انداز مالی آمریکا ایفا می‌کنند.

کلاهبرداری چک همیشه یک چالش پایداربرای بانک‌ها بوده است.

از طرفی، چک‌های الکترونیکی ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ای مانند رمزنگاری وامضاهای دیجیتال را برای جلوگیری از دسترسی‌های غیرمجاز و کلاهبرداری در خود جای داده‌اند و پذیرش چک‌های الکترونیکی به انتقال سریع‌تر وجوه و بهبود جریان نقدی به دلیل زمان پردازش سریع‌تر نسبت به چک‌های کاغذی کمک کرده اند.

روند استفاده ازچک های الکترونیکی درطول سال‌های اخیر به شدت تغییر کرده ، اما بیشترین رشد احتمالاً در سال‌های اخیر رخ داده است.

به خصوص در دهه اخیر که فناوری‌های پرداخت الکترونیکی و بانکداری آنلاین به طور گسترده‌تری در جوامع توسعه یافته و پذیرفته شده‌اند.

این تغییرات سرعت پرداخت‌ را افزایش داده و افراد و شرکت‌ها را به استفاده از روش‌های پرداخت الکترونیکی مانند چک الکترونیکی ترغیب کرده‌اند.

درسال ۲۰۲۳، استفاده از چک الکترونیکی در آمریکا به طور گسترده‌ای افزایش یافت و بانک‌ها و شرکت‌های مالی ازاین فناوری برای انجام تراکنش‌های پرداخت استفاده کردند.

این فناوری باعث کاهش زمان پردازش و هزینه‌های مرتبط با تراکنش‌های مالی شده و همچنین امنیت بیشتری را برای کاربران فراهم کرده است.

درحال حاضر بسیاری از بانک‌های معروف جهان از فناوری چک الکترونیکی استفاده می‌کنند.

این بانک ها شامل

بانک آمریکا: یکی از بزرگترین بانک‌های آمریکا که از فناوری چک الکترونیکی استفاده می‌کند.

ویلز فارگو: بانکی بزرگ در ایالات متحده که به طور گسترده از چک الکترونیکی استفاده می‌کند.

3. HSBC یک بانک بین‌المللی است که شعبه‌هایی در سراسر جهان دارد و از فناوری‌های پیشرفته پرداخت استفاده می‌کند.

بانک انگلستان: یکی از بزرگترین بانک‌های اروپا که به طور گسترده از فناوری الکترونیکی برای پرداخت‌ها استفاده می‌کند.

بانک استرالیا: بانک ملی استرالیا که از فناوری‌های الکترونیکی برای ارائه خدمات بانکی استفاده می‌کند، از جمله چک الکترونیکی.

البته این موارد تنها چند نمونه از بانک‌هایی هستند که از چک الکترونیکی استفاده می‌کنند و فهرست کشورها و بانک‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند، بسیار بزرگتر است.

برخی از کشورها نیز در حال توسعه این تکنولوژی هستند.

ناگفته نماند که چک های دیجیتال معایبی نیز دارند که نیاز به اینترنت برای صدور و استفاده از این نوع چک یکی از آنها بوده که ممکن است برای برخی افراد یا موقعیت ها دشوار باشد.

همچنین، در صورتی که اطلاعات چک دیجیتال به دست کلاهبرداران یا سوء استفاده‌کنندگان بیافتد، می‌تواند برای افراد مشکل ایجاد کند.

مشکل دیگر این است که  برخی افراد هنوز به راحتی به فرایند انتقال پول واطلاعات حساس خود از طریق چک دیجیتال اعتماد نمی‌کنند و از این روش استفاده نمی‌کنند.

در سال ۲۰۲۳، ایالات متحده تعداد قابل توجهی از موارد کلاهبرداری مرتبط با چک‌های دیجیتال را گزارش کرد.

دارندگان چک های دیجیتال در سال ۲۰۲۳ بیش از ۱۰ میلیارد دلار به دلیل کلاهبرداری از دست دادند که این بار اول است که خسارات کلاهبرداری به این میزان می‌رسد و نشان می‌دهد که این خسارت‌ها نسبت به خسارات گزارش شده در سال ما قبل ازآن  14 درصد افزایش یافته است. 

درحالی که این عدد شامل همه انواع کلاهبرداری( کلاهبرداری اینترنتی، تلفنی، استفاده از کارت اعتباری و چک های دیجیتال) است، اما به طور خاص کلاهبرداری چک به عنوان یک مسئله مداوم مورد توجه قرار گرفته است.

به عنوان مثال، بانک‌ها در سال ۲۰۲۳ حدود 680 هزار گزارش از کلاهبرداری چک منتشر کردند.

تقریباً دو برابر آنچه که در سال ۲۰۲۲ گزارش داده شده بود. 

این نشان می‌دهد که نگرانی و هوشیاری در مورد کلاهبرداری چک، از جمله چک‌های دیجیتال، در بانک‌ها به عنوان موسسات مالی در حال پیگیری است. 

این اعداد موارد گزارش شده را نشان می‌دهد و تعداد واقعی حوادث کلاهبرداری ممکن است بیشتر باشد.

با توجه به بررسی مزایا و معایب چک‌های دیجیتال، می‌توان نتیجه گرفت که این فناوری به عنوان یک روش پرداخت الکترونیکی موثر و کارآمد شناخته می‌شود.

از مزایای این فناوری می‌توان به سرعت و راحتی در انجام تراکنش‌ها، کاهش هزینه‌های مرتبط با پردازش و امنیت بیشتر اشاره کرد.

با توجه به تمامی این موارد، استقبال از چک‌های دیجیتال توسط بانک‌ها و مشتریان در حال افزایش است و این فناوری به عنوان یک جایگزین مناسب برای روش‌های پرداخت سنتی در حال شناخته شدن بوده و در دنیا استفاده می‌شود. 

اما برای موفقیت و پذیرش گسترده‌تر این فناوری، نیاز به توجه به مسائل امنیتی، آموزش مشتریان و توسعه زیرساخت‌های فنی مناسب است.

 

ارسال نظر