شناسه خبر : 40731

سیاست بانک مرکزی تجمیع کارت‌های بانکی نیست

سیاست بانک مرکزی تجمیع کارت‌های بانکی نیست

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: اصلا سیاست بانک مرکزی تجمیع کارت‌های بانکی نیست و در این حوزه پروژه کهربا را دنبال می‌کنیم.

به گزار ش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در خصوص برنامه تجمیع کارت‌های بانکی گفت: اصلا سیاست ما (بانک مرکزی) تجمیع کارت‌های بانکی نیست.

او در ادامه بیان کرد: این امکان را که مردم بتوانند تمام کارت‌های بانکی را در یک اپلیکیشن قرار دهند و با NFC یا تکنولوژی‌های مشابه خرید انجام دهند را دنبال می‌کنیم، ولی بحث تجمیع کارت‌ها مطرح نیست و پروژه کهربا را در این زمینه در حال دنبال کردن هستیم.

پیش از این نیز مانی یکتا مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفته بود، آنچه به‌صورت مشخص در بانک مرکزی پیگیری می‌شود تنوع‌بخشی به ابزار‌های پرداخت است و براین‌اساس به‌روزرسانی ظرفیت‌های شبکه پرداخت، ارائه امکان انجام تراکنش‌های خرید با استفاده از برنامک‌های همراه هوشمند و استفاده از کارت‌های مجازی به‌جای کارت‌های فیزیکی مطابق با آخرین فناوری روز که تحت عنوان پروژه کهربا شناخته می‌شود، در این بانک، شبکه بانکی و پرداخت در دست پیگیری است.»

پروژه کهربا یا طرح کارت هوشمند همراه بانکی که به تراکنش‌های حضوری بدون کارت معروف است با هدف ارتقای استاندارد‌های امنیتی شبکه پرداخت کشور تا دو ماه آینده قرار است اجرایی شود. به گفته مانی‌یکتا فعلاً ۹ بانک تغییرات لازم برای اجرای این پروژه را عملیاتی کرده‌اند و ۸ شرکت از ۱۲ شرکت پرداخت هم ظرفیت‌های لازم را فعال کرده‌اند: «حدود ۷۰ هزار پایانه فروشگاهی ظرفیت انجام تراکنش‎‌های غیرتماسی از طریق برنامک‌های موبایل را دارند و دو برنامک هوشمند تلفن همراه نیز فعال‌سازی شده و آماده ارائه خدمت به مردم هستند.»

 

ارسال نظر