شناسه خبر : 33173

نرخ سود بین بانکی در هفته پایانی فروردین به ۲۳.۴۹ درصد رسید

نرخ سود بین بانکی در هفته پایانی فروردین به ۲۳.۴۹ درصد رسید

نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۳۰ فروردین ماه با افزایش ۶ صدم درصدی به ۲۳.۴۹ درصد رسید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، گزارش جدید بانک مرکزی از نرخ سود بین بانکی نشان میدهد که این نرخ در هفته گذشته  روند صعودی را طی کرده و به 23.49 درصد رسیده است.

بنابراین نرخ سود بین بانکی از 23.43 درصد در هفته منتهی به 23  فروردین به 23.49 درصد در هفته منتهی به 30 فروردین ماه افزایش یافته است.

نرخ سود بانکی|سود بانکی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

 روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شد؛ از هفته منتهی به 30 آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال 21درصدی شده و تا هفته منتهی به 19 بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از 26 بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال 22درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال 23درصدی در نوسان است.

بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ سود بین‌بانکی، کریدور این نرخ را که پیش از این از 14 تا 22 درصد بود به 17 تا 24 درصد افزایش داد، نرخ بهره بین‌بانکی اما بار دیگر به سقف کریدور جدید خود نزدیک می‌شود و باید دید که بانک مرکزی اجازه شکسته شدن این سقف را خواهد داد یا نه.

نرخ سود بین‌بانکی چیست؟

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند.

اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای