شناسه خبر : 22475

اقبال سهام‌داران خرد به صندوق‌های با درآمد ثابت

اقبال سهام‌داران خرد به صندوق‌های با درآمد ثابت

ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در ماه‌های گذشته به یکی از معضلات جدی بورس تبدیل شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، یکی از معضلات این روزهای بازار سرمایه، به مشکل کمبود نقدینگی برمی‌گردد.

خروج سرمایه توسط سرمایه‌گذاران حقیقی تشدید کننده این مساله در یک سال گذشته بوده است. بی اعتمادی موجود در بازار سهام سبب شده سهامداران پول خود را وارد بازار اوراق بدهی، صندوق‌های با درآمد ثابت و سیستم بانکی کنند.

بررسی معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در سال 1401 نشان می‌دهد‌، معاملات اوراق در سال جدید بیش از 84 درصد معاملات در بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

در اولین هفته کاری سال، سهم اوراق از معاملات بازار ثانویه 4 درصد بوده است، اما در هفته دوم کاری در سال 1401 و با روشن شدن موتور خرید و فروش اوراق در روزهای دوشنبه، سهم این معاملات در بازار سرمایه به بیش از 85 درصد رسیده است.

به عبارت دیگر، در هفته سوم، سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 85 درصد بوده است که نسبت به هفته پیش از آن، افزایش چشمگیری داشته است. در هفته چهارم نیز روال کار به همین صورت بوده است. در هفته گذشته سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 84 درصد بود که نسبت به هفته پیشین کاهش یک درصدی داشته است.

* روند معاملات اوراق بدهی در هفته اول سال 1401

در هفته اول سال جدید موتور معاملات در روزهای دوشنبه شروع نشده بود. در این هفته در روز شنبه 589 میلیارد تومان و در روز یکشنبه 100 میلیارد تومان در بازار اوراق بدهی معامله شده است.

1

 

در روزهای دوشنبه و سه شنبه نیز به ترتیب 100 میلیارد تومان و 557 میلیارد تومان معامله اوراق صورت گرفته است، اما در روز چهارشنبه انجام این معاملات به شدت کاهش یافته و به 49 میلیارد تومان رسیده است.

در مجموع 4 درصد کل معاملات این هفته به اوراق بدهی اختصاص داشته است که یک روند عادی و معمولی به حساب می‌آید.

* بررسی معاملات اوراق بدهی در هفته دوم فروردین

در این هفته، بیشترین رقم معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه به روز دوشنبه اختصاص داشت که بیش از 182 هزار میلیارد تومان بود.

در این هفته، همزمان با رشد نسبی ارزش معاملات خرد سهام، میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق نیز افزایش داشته است. در دومین هفته کاری بورس در سال 1401، میانگین ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه از 279 میلیارد تومان به به 46 هزار و 146 میلیارد تومان رسید که رشد 165 برابری را نشان می‌دهد.

معاملات اوراق در هفته اخیر دو نیمه متفاوت داشت. در دو روز ابتدایی رشد کرد، اما در دو روز پایانی به ارقام پائین‌تری سقوط کرد.

روز یکشنبه 14 درصد از معاملات بازار به اوراق بدهی اختصاص داشت و روز دوشنبه ارزش معاملات اوراق بدهی در بورس 182 هزار و 927 میلیارد تومان بود که 95 درصد معاملات بازار را تشکیل می ‌داد.

2

روز سه‌ شنبه ارزش معاملات اوراق 135 میلیارد تومان بود که 2 درصد از معاملات کل بازار را تشکیل داد و در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق به 299 میلیارد تومان رسید که 4 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می ‌شود.

در هفته سوم فروردین ماه، شاهد رشد ارزش معاملات خرد سهام بودیم. در این هفته که شاخص بورس در مجموع 31 هزار و 653 واحد صعود کرد، میانگین ارزش معاملات خرد بورس به 6 هزار و 664 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به رقم 4 هزار و 512 میلیاردی هفته پیشین، رشد 48 درصدی داشته است.

* روند معاملات در سومین هفته کاری بورس در سال جدید

در این هفته، بیشترین رقم معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه به روز دوشنبه اختصاص داشت که 182 هزار و 823 میلیارد تومان بود.

در هفته گذشته همزمان با افت نسبی ارزش معاملات خرد سهام، میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق نیز کاهش یک درصدی داشته است داشته است.

در هفته دوم فروردین میانگین ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 46 هزار میلیارد تومان بود که در هفته اخیر به 38 هزار و 733 میلیارد تومان رسید که افت 16 درصدی را نشان می‌دهد.

3

روز شنبه سهم اوراق بدهی از معاملات بازار ثانویه 17 درصد بود. روز یکشنبه 28 درصد از معاملات بازار به اوراق بدهی اختصاص داشت و روز دوشنبه ارزش معاملات اوراق بدهی در بورس 182 هزار و 893 میلیارد تومان بود که 96 درصد معاملات بازار را تشکیل می‌داد.

روز سه ‌شنبه ارزش معاملات اوراق هزار و 734 میلیارد تومان بود که 20 درصد از معاملات کل بازار را تشکیل داد و در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق به 4 هزار و 733 میلیارد تومان رسید که 40 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

در هفته گذشته شاهد افت ارزش معاملات خرد سهام نیز بوده‌ایم. در این هفته که شاخص بورس در مجموع 9 هزار و 653 واحد نزول کرد، میانگین ارزش معاملات خرد بورس به 5 هزار و 532 میلیارد تومان کاهش یافت که نسبت به رقم 6 هزار و 664 میلیاردی هفته پیشین، افت 16 درصدی داشته است.

* سهم بالای اوراق در معاملات بازار سهام

یکی از عمده ترین دلایل شکل گیری چنین بازاری در کنار بازار سهام، به مساله تامین مالی دولت از بورس برمی‌گردد. دولت دوازدهم در استفاده از این روش برای تامین کسری بودجه بیش از حد اصرار داشت و همین مساله نیز باعث شد، بخشنامه‌های متعددی در زمینه میزان سرمایه گذاری بانک ها، نهادهای مالی، صندوق ها با درآمد ثابت، صادر کند.

4

همین مساله در شرایط فعلی و با رسیدن زمان بازپرداخت این اوراق سبب شده است، ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه رشد قاب توجهی داشته باشد. در صورتی که به اوراق مانند آنچه در بودجه سال 1401 آمده است، نگاه شود، می‌توان هم دولت و هم سهامداران را در این زمینه منتفع دانست.

 

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای