انجام ۸۶۵ معامله برقی در سه هفته گذشته

 انجام ۸۶۵ معامله برقی در سه هفته گذشته

بر اساس گزارش مدیریت شبکه برق ایران ارزش معاملات برق در بورس انرژی در پایان هفته سوم از زمان آغاز فعالیت شرکت‌های توزیع برق در این بازار، به ۹۱۰۶ میلیارد ریال رسید.

به گزارش چابک  آنلاین به نقل از وزارت نیرو، از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری و در راستای اجرای برنامه وزارت نیرو برای اصلاح نظام مالی صنعت برق، شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور موظف شدند بخشی از انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق بورس انرژی تهیه کنند.

بر اساس آخرین آمار و ارقام مرتبط با معاملات شرکت‌های توزیع برق در بورس انرژی، در پایان هفته سوم از زمان شروع معاملات برق در این بازار تعداد ۸۶۵ معامله صورت گرفت که ارزش این معاملات ۹۱۰۶ میلیارد ریال بود.

در پایان این هفته که حجم معاملات روزانه برق به ۸ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۶۶۴ مگاوات ساعت رسید، همچنین پایین‌ترین قیمت بازار ۸۵۰ ریال و بالاترین قیمت نیز ۱۲۲۰ ریال بود.

بر اساس این گزارش در پایان معاملات هفته سوم ۳۹ شرکت توزیع برق در معاملات اقدام به خرید برق کردند و در مقابل ۲۳ نیروگاه خصوصی و ۲۶ نیروگاه دولتی نیز اقدام به فروش برق کردند که سهم نیروگاه های دولتی ۶۳ درصد و سهم نیروگاه‌های بخش خصوصی نیز ۳۶ درصد بود.

​این گزارش حاکی است با تزریق ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت هفتگی به حساب وکالتی شرکت‌های توزیع، امکان معاملات به صورت مستمر با هدف اصلاح جریان مالی و ایجاد شفافیت قیمتی و کاهش نقش دولت در دستور کار قرار دارد.

ارسال نظر