شناسه خبر : 46843

اقتصاد غیرنفتی عربستان از نفت پیشی گرفت

اقتصاد غیرنفتی عربستان از نفت پیشی گرفت

نظرسنجی نشان داد که فعالیت تجاری غیرنفتی در عربستان سعودی در ماه فوریه بهبود یافته است که با حمایت از سریع‌ترین رشد تولید در پنج ماه گذشته صورت گرفته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، شاخص مدیران خرید بانک ریاض عربستان سعودی در ماه فوریه به ۵۷.۲ رسید که از ۵۵.۴ در ژانویه که کمترین میزان در دو سال گذشته بود، افزایش یافت.

زیرشاخص تولید به ۶۱.۵ رسید که سریع‌ترین سرعت رشد از ماه سپتامبر است که نشان‌دهنده شتاب تقاضای بیشتر است. فعالیت سفارشات جدید نیز با بازگشت به رشد سفارشات صادراتی بهبود یافت. زیرشاخص سفارش‌های جدید از ۶۰.۵ در ژانویه به ۶۲.۲ در ماه گذشته افزایش یافت اما این افزایش نسبت به ماه‌های اخیر کندتر بود.

نایف الغیث، اقتصاددان ارشد بانک ریاض گفت که رشد به دلیل بخش خدمات و ساخت‌وساز بوده است. وی افزود علاوه بر این، افزایش سفارش‌های جدید صادراتی نشان‌دهنده افزایش تقاضا برای محصولات داخلی از بازارهای بین‌المللی و رقابت‌پذیری بالا در صنایع داخلی است.

طبق گزارش رویترز، وزیر دارایی عربستان در ماه فوریه اظهار کرد که انتظار می‌رود رشد غیرنفتی عربستان در میان مدت به بالای ۵ درصد برسد که اندکی کمتر از رقم ۶ درصدی پیش‌بینی شده قبلی است. فعالیت‌های غیرنفتی در سال گذشته عملکرد بسیار بهتری از بخش نفت داشتند که به دلیل کاهش تولید نفت و کاهش قیمت‌ها به شدت کاهش یافت.

ارسال نظر