شناسه خبر : 45751

نرخ تورم در این کشور از ۲۵۰ درصد گذشت

 نرخ تورم در این کشور از ۲۵۰ درصد گذشت

بر اساس داده‌های رسمی آرژانتین، نرخ تورم سالانه در این کشور طی ماه ژانویه به بالاترین رقم در سه دهه گذشته یعنی ۲۵۴ درصد رسیده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس داده‌های رسمی آرژانتین که روز چهارشنبه منتشر شد، نرخ تورم سالانه در این کشور طی ماه ژانویه به بالاترین رقم در سه دهه گذشته یعنی ۲۵۴ درصد رسید اگرچه این نرخ بر اساس مقایسه ماه به ماه اندکی کاهش نشان داد.

خاویر مایلی، رئیس‌جمهور جدید آرژانتین، این کشور را با هدف تثبیت اقتصاد بیمار آن تحت "شوک درمانی" اصلاحاتقرار داده است؛ اصلاحاتی که موجب کاهش ارزش پول این کشور در برابر دلار آمریکا به میزان ۵۰ درصد و افزایش نرخ بهره کلیدی به میزان ۱۳۳ درصد شده است.

مایلی طی اظهاراتی در شبکه تلویزیونی این کشور در مورد تورم افسارگسیخته گفت: اگر کسی این ارقام را به تنهایی و جدا از همه چیز ببیند، وحشتناک است. و در واقع، همینطور است، اما شما باید ببینید ما کجا بودیم و روند چه بود.

وی تخمین زد که تورم آرژانتین ظرف دو سال کنترل خواهد شد.

این در حالی است که تورم ماهانه در این کشور در ژانویه به ۲۰.۶ درصد رسید که نسبت به ۲۵.۵ درصد ثبت شده در ماه دسامبر کاهش نشان می‌دهد.

نرخ تورم سالانه آرژانتین در دسامبر ۲۱۱ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، قیمت حمل و نقل در آرژانتین ۲۶.۳ درصد افزایش یافت، در حالی که هزینه کالاها و خدمات در ژانویه ۴۴.۴ درصد شاهد جهش بوده است.

مایلی مدعی شد که اگر سیاست‌های جدید را اجرا نمی کرد، "فعالیت اقتصادی آرژانتین بسیار بیشتر از این کاهش یافته بود".

این کشور که سومین اقتصاد بزرگ منطقه آمریکای لاتین محسوب می‌شود، پس از چندین دهه سوءمدیریت مالی درگیر یک بحران شدید اقتصادی شده است.

ارسال نظر