شناسه خبر : 43131

رشد تولید ناخالص داخلی جهانی کاهش بیشتری پیدا می کند

رشد تولید ناخالص داخلی جهانی کاهش بیشتری پیدا می  کند

گروه بانک جهانی در آخرین گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود اعلام کرد که اقتصاد جهانی به سمت بدترین رشد نیم دهه اخیر در ۳۰ سال گذشته پیش می‌رود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، ایندرمیت گیل، اقتصاددان ارشد گروه بانک جهانی اظهار کرد «بدون اصلاح مسیر اصلی، دهه ۲۰۲۰ به‌عنوان یک دهه فرصت هدر رفته تبدیل خواهد شد».

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی جهانی (GDP) در سال ۲۰۲۴ کاهش بیشتری پیدا کند و به ۲.۴ درصد برسد که نسبت به ۲.۶ درصد که در سال گذشته ثبت شده بود، نزول کرده است.

با این حال پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۵، رشد جهانی رقم ۲.۷ درصد شود.

همچنین پیش‌بینی می‌شود رشد تولید ناخالص داخلی ایالات‌متحده و چین از ۲.۵ و ۵.۲ درصد در سال ۲۰۲۳ به ترتیب به ۱.۶ درصد و ۴.۵ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش یابد، در حالی که انتظار می‌رود رقم رشد اقتصادی منطقه یورو از ۰.۴ درصد در سال ۲۰۲۳ به ۰.۷ درصد در سال ۲۰۲۴ افزایش یابد.

با این وجود، این سازمان هشدار داد که چشم‌انداز بسیار نامشخص است، زیرا جهان در حال حاضر با دو جنگ، کاهش رشد اقتصادی چین و گرم شدن کره زمین مواجه است.

بانک جهانی خاطرنشان کرد که در صورت تشدید در این دو درگیری بزرگ، قیمت انرژی ممکن است افزایش یابد که بر «فعالیت جهانی و تورم» تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

 

ارسال نظر