شناسه خبر : 39602

دار‌های قالی‌های کشور با نخ ابریشمی تولید داخل مزین خواهد شد

دار‌های قالی‌های کشور با نخ ابریشمی تولید داخل مزین خواهد شد

رئیس مرکز توسعه نوغانداری گفت: با افزایش تولید پیله‌تر ابریشم، واردات نخ ابریشم از ۷۲ به ۴۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عدیل سروی زرگر  از توزیع  ۴۵ هزار جعبه تخم نوغان  برای پرورش کرم ابریشم در میان نوغاندارن خبر داد و گفت: سال ۱۴۰۰ در کشور ۴۲۰۰ جعبه تخم نوغان  و سال گذشته  ۸۶۰۰ جعبه تخم نوغان در کشور تولید شد.

به گفته او، طی یک برنامه پنج ساله در قالب خودکفایی پیش بینی کرده ایم که تولید تخم نوغان  به ۸۵ هزار جعبه در سال برسد.

سروی زرگر ادامه داد: با پرورش ۸۵ هزار جعبه تخم نوغان ۳۳۰۰ تن پیله ابریشم تولید می‌شود که در این صورت تمام دار‌های قالی‌های کشور با نخ ابریشمی تولید داخل مزین خواهد شد.

او از کاهش واردات نخ ابریشم خبر داد و گفت: با افزایش تولید پیله‌تر ابریشم در داخل، میزان وابستگی صنایع فرش و منسوجات ابریشمی کشور به واردات نخ ابریشم از ۷۲ درصد به ۴۷ درصد کاهش یافته است.

این مقام مسئول ادامه داد: میزان تولید نهال توت از ۱۸۰ هزار اصله نهال در ۲۰ سال گذشته به ۴۸۵ هزار اصله در سال گذشته رسیده است، و امسال در حال تولید بیش از یک میلیون اصله نهال توت در ۵ استان کشور هستیم.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری تعیین قیمت تضمینی پیله ابریشم و قیمت‌گذاری نهاده نهال توت و تخم نوغان در شورای قیمت‌گذاری را از جمله اتخاد سیاست‌های حمایتی محصولات کشاورزی اعلام کرد و گفت: سال گذشته با احتساب یارانه، هر نهال توت با قیمت ۸۰۰ تومان و هر جعبه نوغان با قیمت ۲۰ هزار تومان میان نوغانداران توزیع شد.

او گفت: طی چهار سال اخیر در تولید پیله‌تر ابریشم توفیقات خوبی بدست آورده‌ایم به طوریکه تولید این محصول از ۹۸۰ تن به ۱۷۲۰ تن رسیده است.

 

ارسال نظر