شناسه خبر : 37301

وزارت جهادکشاورزی در تولید و تامین تراکتور هیچ نقشی ندارد

وزارت جهادکشاورزی در تولید و تامین تراکتور هیچ نقشی ندارد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی گفت: در دو ماه پایانی سال گذشته ۲۳۳۰ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون پرداخت کردیم و امسال هم برای پرداخت ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات با بانک کشاورزی تفاهم‌نامه امضا شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، کریم ذوالفقاری، با بیان اینکه خوشبختانه امروز شاهد تامین تراکتور مورد نیاز جامعه کشاورزی از طریق تولیدات داخلی هستیم، اظهار کرد: یک شرکت تراکتورسازی در کشور وجود دارد که از سال ۱۳۹۰ با ۸ تا ۹۰۰۰ دستگاه در سال شروع کرد و در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۷ هزار دستگاه تولید کرد و حتی صادرات نیز داشته است.

وی ادامه داد: وزارت جهادکشاورزی در تولید و تامین تراکتور هیچ نقشی ندارد، اما در کنار کشاورزان برای پیگیری امورتشان ارتباط خوبی با وزارت صمت داریم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی اضافه کرد: انتقادی که در این بخش وجود دارد حضور تنها یک شرکت و انحصار است، زیرا  یک شرکت توان تامین نیاز کل بخش کشاورزی را با توجه به میزان فرسودگی ناوگان ندارد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه میزان تولید تراکتور نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته است، گفت: افزایش تولید نقطه قوت ما است، اما این سه برابر هم جوابگوی نیاز ۵۲ هزار دستگاه در سال و در بخش کشاورزی نبوده و جایگزین تراکتورهای فرسوده نیز نمی‌شود. زیرا سال ساخت بیش از ۵۰ درصد از تراکتورهای کشور از ۱۳ سال گذشته و سوخت بیشتری مصرف می‌کنند و فرسوده هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۵۰ شرکت سازنده ادوات و دنباله بند زیر نظر وزارت صمت مشغول فعالیت هستند، افزود: در اکثر تولیدات این بخش مازاد داریم و به کشورهایی مانند عراق، سوریه، پاکستان، افغانستان و حتی روسیه نیز صادرات انجام می‌شود. یعنی در زمینه ادوات و دنباله بندهای کشاورزی نه تنها کسری نداریم، بلکه جزو کشورهای صادرکننده بوده و محصولات با کیفیتی داریم.

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد:در بحث فناوری‌های نوین و نیازهای فناورانه یعنی دستگاه‌های جدیدی که در دنیا تولید می‌شود نیز ورود کردیم و در حال ساماندهی شرکت‌های مختلف هستیم. 

خرید تمام کمباین‌ها تا بهمن ۱۴۰۲

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به کمباین غلات اشاره کرد و گفت: در کشور حدود ۲۰ میلیون تن غلات، حدود ۱۲ میلیون تن گندم، ۳ میلیون تن جو، ۳ میلیون تن ذرت دانه‌ای در سال تولید می‌شود و دستگاه‌های کمباین غلات نیز آنها را جمع آوری می‌کنند. ۱۹ هزار دستگاه کمباین غلات داریم که در مزارع  فعال هستند. در پایان سال گذشته نزدیک به ۱۰۰۰ دستگاه کمباین نو وارد بخش کشاورزی شد و با تسهیلاتی که پرداخت کردیم تمام کمباین‌های شرکت کمباین‌سازی تا بهمن ۱۴۰۲ توسط کشاورزان خریداری شد.

۶۰ درصد کمباین‌ها فرسوده هستند 

به گفته وی حدود ۶۰ درصد کمباین‌ها فرسوده هستند و  اولویت اصلی، نوسازی سامانه برداشت غلات است که از طریق کمباین‌های ساخت داخل و واردات کمباین‌های سنگین و نیمه سنگین این مهم میسر می شود.

ذوالفقاری در پایان گفت:در دوماه پایانی سال گذشته ۲۳۳۰ میلیاردتومان تسهیلات مکانیزاسیون پرداخت کردیم. امسال هم ۱۰ هزار میلیارد تومان با بانک کشاورزی صورت جلسه امضا کردیم. مشکلی در به روز رسانی سامانه ۱۲۴ وجود دارد که اگر این مشکل توسط سازمان حمایت حل و امکان خرید و پرداخت مقدور شود تا پایان سال این تسهیلات پرداخت می شود. سامانه ۱۲۴ از سال ۱۴۰۱ به روز رسانی نشده و باید تسهیلاتی که پرداخت می شود بر اساس قیمت کالا در آن سامانه باشد.

ارسال نظر