شناسه خبر : 31549

صندوق بهینه سازی مصرف انرژی تاسیس خواهد شد

صندوق بهینه سازی مصرف انرژی تاسیس خواهد شد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از موافقت کمیسیون تلفیق مجلس با تاسیس صندوق بهینه سازی مصرف انرژی با منبع اولیه ۳۰ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:

«وعده کمیسیون انرژی برای تمرکز در مدیریت مصرف محقق شد:


۱. به پیشنهاد ‎کمیسیون انرژی، تاسیس "صندوق بهینه سازی مصرف انرژی" در کمیسیون تلفیق ‎بودجه۱۴۰۲ به عنوان بند الحاقی تبصره یک با منبع اولیه ۳۰ هزار میلیارد تومان به تصویب رسید.»

در متن مصوبه کمیسیون تلفیق آمده است که به منظور تسهیل تامین مالی و اجرای پروژه (طرح)های بهینه سازی مصرف انرژی، به دولت اجازه داده می شود از طریق وزارت نفت صندوق بهینه سازی مصرف انرژی را تاسیس کند.

۱. سرمایه اولیه صندوق مذکور مبلغ سیصد هزار میلیارد ریال می باشد که از طریق منابع داخلی شرکت های تابعه وزارتخانه نفت و وزارتخانه نیرو ( معادل ۱۰ درصد منابع سرمایه ای هر شرکت) اعتبار ردیف مصارف جدول تبصره ۱۴ تامین می گردد. همچنین جهت پایداری منابع صندوق حداقل ۱۰ درصد از منابع حاصل از صرفه جویی انرژی در هر یک از طرح های مصوب شورای اقتصاد در حوزه بهینه سازی انرژی مبتنی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر به عنوان افزایش سرمایه این صندوق اختصاص می یابد.

۲. استفاده از منابع صندوق مذکور صرفا جهت اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی توسط شرکت های دولتی ذی ربط در قالب وجوه اداری شده و نیز ارائه تضمین به سرمایه گذاران طرح های بهینه سازی مصرف انرژی و همچنین خرید گواهی های صرفه جویی و ظرفیت منتشر شده در بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست مجاز است. آئین نامه اجرایی این بند به همراه اساسنامه صندوق مذکور توسط وزارتخانه ها و با همکاری وزارتخانه های نیرو و امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی ظرف مدت دو ماه پس از تصویب این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای