شناسه خبر : 28744

فعالیت دانش بنیانی نهادهای مالی تسهیل می‌شود

فعالیت دانش بنیانی نهادهای مالی تسهیل می‌شود

مشاور وزیر اقتصاد در امور دانش بنیان‌ها از تدوین آیین نامه‌ای برای تسهیل‌گری در حوزه نهادهای مالی حوزه دانش بنیان‌ها خبر داد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، روح الله ابوجعفری در همایش ملی رونمایی از گزارش سالیانه زیست بوم شرکت‌های دانش‌بنیان گذر از اقتصاد نفتی به دلیل چالش‌های آن در حوزه فروش به دلیل اعمال تحریم‌ها را از الزامات کشور دانست و افزود: در آینده پارادایم نفت جا به جا شده و دیگر این منبع به عنوان تامین انرژی مطرح نیست.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر در دنیای امروز رقابتی، چالش‌های جدی در فرایند تولید ایجاد شده که این امر مشکلاتی را برای بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کرده به گونه‌ای که هر روز شاهد افزایش نوآوری در فرایند تولید کالاها و محصولات هستیم.

ابوجعفری، با بیان اینکه اگر به دنبال اقتصاد دانش‌بنیان هستیم باید فرایند تولید دگرگون شوند، ادامه داد: در این راستا در سال ۱۳۸۲ به سمت اولین استراتژی سیاست‌های صنعتی رفتیم ولی مکانیزم انتخاب به گونه‌ای نبود که اولویت‌ها به دانش بنیان ها اختصاص یابد.

مشاور وزیر اقتصاد در حوزه دانش بنیان ها توسعه دانش بنیان‌ها را نیازمند تامین مالی عنوان کرد و یادآور شد: از این رو در این وزارتخانه آیین نامه‌ای را به تصویب هیات وزیران رساندیم تا مسیر تامین مالی حوزه دانش بنیان ها تسهیل شود. تامین مالی این شرکت‌ها تنها منوط به نظام بانکی نبوده، بلکه شامل نهادهایی چون بازار سرمایه و سازمان‌های سرمایه گذاری خارجی نیز می‌شود.

وی، خاطر نشان کرد: در ایران از ۱۵ سال قبل در زمینه تنوع بخشی به منابع تامین مالی اقدام شد و راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور تامین مالی طرح‌های دانش بنیان و جایگزین شدن با نظام بانکی بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تاسیس شد.

ابوجعفری، تاسیس صندوق‌های جسورانه و بورسی را از دیگر اقدامات برای تامین مالی حوزه دانش بنیان ها عنوان کرد و ادامه داد: بیمه دانش بنیان ها از دیگر چالش‌های اقتصاد دانش بنیان است که در این زمینه برنامه‌هایی یرای توسعه بیمه این حوزه در حال تدوین است.

وی ارائه خدمات تخصصی برای حوزه دانش بنیان را از دیگر چالش‌ها نام برد و گفت: برای این منظور شرکتی برای اعتبار سنجی راه‌اندازی شد و ارائه خدمات تخصصی اعتبار سنجی نهادهای مالی از ماموریت‌های آن است.

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه انتظار می‌رفت شرکت‌های دانش‌بنیان بخشی از توسعه کشور را به دوش بگیرند، اظهار کرد: به منظور ترسیم درستی از وضعیت این شرکت‌ها، گزارش‌های واقع بینانه از وضعیت این شرکت‌ها در این شرکت اعتبار سنجی تهیه کردیم.

به گفته وی این گزارش مبتنی بر داده های همه شرکت‌های دانش بنیان، صندوق های پژوهش و فناوری، بانک‌ها و کلیه نهادهای مالی در یک سال گذشته است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای