شناسه خبر : 26285

انجام ۷۰ درصد مبادلات تجاری گمرک با دستگاه ایکس ری

انجام ۷۰ درصد مبادلات تجاری گمرک با دستگاه ایکس ری

رئیس کل گمرک ایران گفت: در حال حاضر گمرکات مهم زمینی به دستگاه ایکس ری مجهز هستند و حدود ۷۰ درصد مبادلات تجاری به دستگاه ایکس ری کامیونی مجهز است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از میزان، علیرضا مقدسی در نشست خبری گفت: برای نخستین مرتبه میزان دریافت مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از حقوق ورودی گمرک شده است و یکی از دلایل آن این است که حقوق ورودی کالاهای اساسی و دارویی از چهار به یک درصد کاهش یافته است.

وی در خصوص آمار قاچاق کالا گفت: در پنج ماه نخست سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۲۳۸ پرونده به ارزش۲۸ هزار میلیارد تومان داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۵۰ درصدی روبرو بوده است؛ همچنین در این مدت ۱۴.۵ تن پیش‌ساز مواد مخدر در گمرک ماهی‌رود و دوغارون کشف شده است.

رئیس کل گمرک ایران در ادامه به کاهش ماندگاری کالاها در گمرک اشاره کرد و گفت: تغییر سیاست‌های تجاری و ارزی باعث افزایش ماندگاری کالاها در گمرک شده بود که در دولت سیزدهم سعی شد این موضوع رسیدگی شود و مشخص شد یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن کالا در گمرک وجود دارد که ماندگاری زیادی طی سال‌های گذشته داشته است.

مقدسی گفت: تاکنون بیش از یک میلیون کالا ارزیابی و به سازمان اموال تملیکی اعلام شده‌اند. ۲۵۰ هزار تن کالا باقی مانده است که شامل کالاهای اساسی نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه خرید دستگاه ایکس ری بسیار بالا است، گفت: هزینه دستگاه داخلی ایکس ری ۶۰ میلیارد و دستگاه خارجی ۱۰۰ میلیارد تومان است و لازم است سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق کرد.

رئیس کل گمرک ایران گفت: در حال حاضر گمرکات مهم زمینی به دستگاه ایکس ری مجهز هستند و حدود ۷۰ درصد مبادلات تجاری به دستگاه ایکس ری کامیونی مجهز است؛ از طرفی چهار دستگاه ایکس ری تولید داخلی افتتاح شده است که خودروهای سواری که وارد کشور می‌شوند را اسکن می‌کنند.

مقدسی در خصوص تجارت خارجی پنج ماهه سال ۱۴۰۱ گفت: وزن صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت بالغ بر ۴۴ میلیون تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۳.۵ درصدی در وزن و افزایش ۲۱.۳۲ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.

وی افزود: میزان واردات نیز با کاهش ۸.۵۳ تنی در وزن و افزایش ۱۹.۶۵ دلاری در ارزش مواجه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۴ میلیون تن در وزن و ۲۱ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار رسیده است که نشان می‌دهد تراز تجاری منفی شده است.

رئیس کل گمرک در خصوص اقلام عمده صادراتی و وارداتی توضیح داد: عمده اقلام صادرات پروپان مایع، متانپل، پلی اتیلن، شمش اهن و فولاد و عمده اقلام وارداتی گندم، برنج، ذرت دامی، دانه سویا، گوشی تلفن همراه، شکر تصفیه شده، روغن بوده است.

مقدسی با تاکید بر اینکه واردات گوشی در رتبه نخست واردات قرار دارد، گفت: در پنج ماهه نخست واردات آیفون نداشتیم.

وی در خصوص واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۶۶ هزار دستگاه تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار به کشور وارد شده است و بحث حقوق ورودی آن‌ها مطرح است.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص خودروهای دپو شده در گمرک گفت: موضوع ثبت سفارش جعلی این خودروها مطرح است که همه موارد اخیرا تعیین تکلیف شده است و به فروش خواهند رسید. در واقع مرجع قضایی درحال تعلین تکلیف آن است.

وی در خصوص استفاده از خودروهای دپو شده در مدت جام جهانی در منطقه ازاد کیش گفت: از این موضوع اطلاع ندارم، اما ورود اکثر این خودروها به دلیل اینکه بالای ۲۵۰۰ سی سی یا ساخت کشور خاصی هستند به کشور ممنوع است.

مقدسی در مورد اینکه گفته می‌شود تجهیزات برخی خودروها دزدیده شده است، عنوان کرد: با توجه به شرح وظایف گمرک، این نهاد انباردار نیست و مرجع تحویل‌گیرنده است. من دزدی را تایید نمی‌کنم و تاکنون شکایتی مبنی بر این نداشتیم.

وی در مورد واردات کالا نیز اظهار کرد: گمرک آمادگی لازم برای ورود خودروهای خارجی را دارد سقف آن یک میلیارد دلار است. اگر ۱۰ هزار یورو باشند ۱۰۰ هزار خودرو و اگر ۲۰ هزار یورو باشند ۵۰ هزار خودرو وارد شده و از طریق بورس کالا عرضه خواهند شد.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره وضعیت کالاهای اساسی در گمرک توضیح داد: ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر، ۵۰۰ هزار تن در اسکله‌ها، یک میلیون تن در لنگرگاه‌ها و جمعا پنج میلیون تن کالای اساسی در گمرک است که تشریفات آن‌ها درحال انجام بوده و هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه در خصوص واردات کالاهای سامسونگ و ال‌جی گفت: زمانی که کارت‌های بازرگانی متعددی وجود داشت قطعات این کالاها توسط شرکت‌های اقماری به صورت جداگانه وارد کشور شد و این‌ موضوع مورد بررسی قرار گرفت و طبق مصوبات امکان اعتراض هم وجود داشت.

وی افزود: معاونت حقوقی وقت ریاست جمهوری به وزارت صمت رای داد و پرونده در اختیار آن‌ها است؛ در حال حاضر سامسونگ و ال‌جی در کشور وجود ندارند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای