شناسه خبر : 24074

نرخ مالیات ارزش افزوده ۱۳ کالای اساسی ۱ درصد شد

نرخ مالیات ارزش افزوده ۱۳ کالای اساسی ۱ درصد شد

با ابلاغیه معاون اقتصادی رئیس جمهور به وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی، نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای ۱۳ کالای اساسی یک درصد تعیین شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی اعلام کرد: از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال ۱۴۰۱، نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای واردات گندم، دانه‌های روغنی، برنج، انواع روغن خام، حبوبات شامل نخود، عدس، لوبیا، ماش، قند، شکر، گوشت قرمز، چای و همچنین نرخ مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر تولید داخل معادل یک درصد تعیین می‌شود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۸۷ به صورت آزمایشی تصویب و هر ساله در بودجه تمدید شد تا اینکه برای بودجه سال ۱۳۹۹  این قانون تا مهرماه آن سال اعتبار داشت اما در آبان ماه سال ۱۳۹۹ تا زمان تصویب و لازم الاجرا شدن لایحه اصلاح و دائمی شدن این قانون، توسط مجلس شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.

پس از این، قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در اوایل خرداد سال گذشته تصویب و در تیرماه نیز به رئیس جمهوری ابلاغ شد که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی اجرای این قانون از ۱۳ دی ماه سال گذشته آغاز شده است.

گفتنی است، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیرمستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می‌شود.

62288758

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای