شناسه خبر : 24069

مابه التفاوت نرخ جدید کلزا از فردا به کشاورزان پرداخت می شود

مابه التفاوت نرخ جدید کلزا از فردا به کشاورزان پرداخت می شود

پرداخت مابه التفاوت نرخ خرید تضمینی کلزا به کلزاکارانی که پیش از این محصول خود را به قیمت ۱۵ هزار تومان به دولت فروخته اند، از فردا آغاز می‌شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، محمد قربانی، معاون برنامه ریز‌ی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد مابه التفاوت قیمت جدید و قدیم کلزا به کشاورزانی که پیش از این محصول خود را به شرکت بازرگانی دولتی فروخته اند، پرداخت می‌شود.

قیمت خرید تضمینی کلزا پیش از این ۱۵ هزار تومان برای هر کیلوگرم بود که باعث نارضایتی و گلایه کشاورزان شده بود، اما دیروز علیرضا مهاجری، معاون وزیر جهادکشاورزی از اصلاح و افزایش قیمت خرید تضمینی کلزا به ۲۳ هزار تومان خبر داد.

از آنجایی که برداشت کلزا در هر هکتار حدود نصف عملکرد گندم است، کلزا باید به دو برابر قیمت گندم فروخته شود تا سود کشاورز کلزاکار و گندمکار برابر باشد و در غیر اینصورت، رغبت کشاورز به کشت کلزا کاهش یافته و او فصل بعد ترجیح می‌دهد محصولی غیر از کلزا بکارد.

مهاجری، معاون وزیر جهاد کشاورزی دیروز با اعلام اصلاح نرخ خرید تضمینی کلزا و افزایش آن به ۲۳ هزار تومان برای هر کیلوگرم کلزا اظهار داشت: از آنجایی که برداشت گندم در هر هکتار تقریبا دو برابر کلزا است،  قیمت کلزا نیز معمولا دو برابر گندم تعیین می‌شود تا تعادل ایجاد شود، از همین رو و با توجه به اینکه قیمت خرید تضمینی گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، قیمت کلزا نیز حدود دو برابر این رقم، یعنی ۲۳ هزار تومان تعیین شده است.

به این ترتیب و بر اساس گفته قربانی، کشاورزانی که پیش از این محصول خود را به شرکت بازرگانی دولتی فروخته اند، به ازای هر کیلوگرم حدود ۸ هزار تومان، مابه التفاوت دریافت می‌کنند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای