شناسه خبر : 23301

صادرات گندم هند هم ممنوع شد

صادرات گندم هند هم ممنوع شد

دولت هند صادرات گندم را یک روز پس از اعلام هدف تجاری بزرگ، ممنوع و اعلام کرد فقط به کشور‌های همسایه و آسیب پذیر گندم صادر می‌کند.!

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در اطلاعیه اداره کل تجارت خارجی هند که ساعتی پیش اعلام شد آمده است فقط محموله‌های صادراتی که اعتبار اسنادی در اطلاعیه دیروز یا قبل از آن صادر شده باشد مجاز خواهند بود.
دولت این تصمیم را "به منظور مدیریت امنیت غذایی کلی کشور و حمایت از نیاز‌های همسایه و سایر کشور‌های آسیب پذیر" اتخاذ کرده است.
خریداران جهانی پس از کاهش صادرات از منطقه دریای سیاه در پی جنگ اوکراین ، از هند - دومین تولیدکننده بزرگ گندم جهان پس از چین - برای تامین نیاز خود نام برده بودند.
ممنوع کردن صادرات گندم پس از، از دست دادن شدید محصول به دلیل موج گرما در ماه مارس انجام شد. دولت همچنین برای مهار تورمی که در آوریل به ۷.۷۹ درصد رسید، تحت فشار است.
همچنین، این حرکت دو روز پس از آنکه دولت برنامه‌های خود را برای یک جهش بزرگ صادراتی اعلام کرد، یک چرخش و عقب گرد است.

هند رکورد ۱۰ میلیون تن گندم در این کشور را هدف گذاری کرده است. اوایل ماه کنونی، یک مقام ارشد وزارت امور مصرف کنندگان، غذا و توزیع عمومی گفته بود که هند به دنبال محدود کردن صادرات گندم نیست.
سودانشو پاندی، وزیر غذا، گفت: هیچ اقدامی برای محدود کردن صادرات گندم وجود ندارد، زیرا کشور دارای ذخایر کافی گندم است.
نخست وزیر نارندرا مودی، در سفر اخیر خود به آلمان، در یک نشست با مهاجران هندی گفت که کشاورزان این کشور در بحبوحه کمبود جهانی گندم "برای تغذیه جهان به جلو قدم گذاشته اند".

او گفت: «هنگامی که بشریت با یک بحران مواجه می‌شود، هند راه حلی ارائه می‌دهد.
حالا امروز بیانیه دولت مرکزی نشان داد که این کشور از تصمیم خود بازگشته است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای