شناسه خبر : 21832

اجاره داری حرفه ای امسال عملیاتی خواهد شد

اجاره داری حرفه ای  امسال عملیاتی خواهد شد

طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان با ورود شرکت های ویژه ای به حوزه اجاره مسکن، طرح اجاره داری حرفه ای با ساخت ۳۰۰ هزار واحد امسال عملیاتی خواهد شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بازار اجاره مسکن در سال جدید برای دولت بسیار مهم است و با توجه به آنکه پارسال نرخ‌های اجاره با رشد چند درصدی مواجه شد، رئیس جمهور  دستور رسیدگی و ساماندهی بازار اجاره را صادر کرد.

یکی از برنامه‌هایی که دولت برای کنترل بازار اجاره در دستور کار خود قرار داده، تمدید پرداخت وام ودیعه مسکن در سال جدید است و البته به نظر می‌رسد که امسال مبلغ این تسهیلات افزایش یابد.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که دولت برای کنترل بازار اجاره طی سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته؛ اجرای طرح اجاره داری حرفه‌ای است که از چندین ماه گذشته دولت طراحی و اجرای آن را در دستور کار خود قرار داده و تاکنون هم برنامه ریزی به مرحله تایید نهایی و تصویب رسیده است.

گزارشات میدانی هم حاکی از آن است که بسیاری از مشاوران املاک آینده بازار اجاره را در سال جدید خوب ارزیابی کرده و اعلام کرده اند اگر دولت پرداخت وام ودیعه مسکن را در سال جدید ادامه دهد و از سوی دیگر برنامه ریزی برای تعیین سقف اجاره را انجام دهد می‌تواند این بازار را به ساماندهی برساند.

مهاجرت مستاجران به حاشیه های شهرها

 یکی از مشاوران املاک در منطقه جنوب تهران می گوید: بازار اجاره در سال جدید در مقایسه با پارسال بازار آرام تری خواهد بود و امیدواریم در سال جدید دولت با کنترل و برنامه ریزی بتواند این بازار را به آرامش برساند.

او گفت: در سال قبل به دلیل افزایش نرخ  اجاره بسیاری از مستاجران  که در مناطق شمالی شهر تهران به مناطق جنوبی و یا حاشیه شهر‌ها مهاجرت  کردند که همین خود بهانه‌ای شد تا نرخ‌های اجاره در این مناطق هم افزایش یابد.

دیگر مشاور املاک در حاشیه تهران گفت: میزان مهاجرت  مستاجران از مناطق شمالی شهر تهران در یکی دو سال گذشته بیشتر شده و همین امر نشان می‌دهد که در این مدت نرخ‌های اجاره باعث کوچ بالاشهری‌ها به مناطق جنوبی و یا حاشیه شهر‌ها شده است.

تعیین سقف اجاره خود می‌تواند بازار مسکن را به ساماندهی برساند، اما به شرطی که این  نظارت و کنترل از طرف اتحادیه مشاوران املاک و وزارت راه وشهرسازی وجود داشته باشد.

بازار اجاره با طرح اجاره داری حرفه ای به ثبات می رسد

آقای محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید: بازار اجاره در سال جدید با طرح اجاره داری حرفه‌ای به ثبات می‌رسد و می‌تواند بازار مناسبی را برای مستاجران فراهم کند.

به گفته او شرکت‌هایی در قالب اجاره داری حرفه‌ای در کنار بازار‌های سنتی راه انداری می‌شوند تا از این طریق قیمت‌ها را در بازار اجاره کنترل کنیم.

محمودزاده گفت: حوزه اجاره داری حرفه‌ای مجوزات لازم را دریافت کرده و آیین نامه آن در مراحل تصویب نهایی است. 

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی  گفت: ۳۰۰ هزار واحد‌ ساخته شده در زمین‌های دولتی، برای همیشه به‌ صورت اجاره‌ مدیریت می شوند، برای نهاد‌های حمایتی پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته تا بتوانند در این حوزه ورود کرده و با مشارکت و حمایت واحد‌های اجاره‌ای ساخته خواهد شد.

 تعیین سقف اجاره بازار مسکن را به سمت گرانی هدایت می کند!

عده ای معتقد بودند یکی دیگر از روش‌های که بسیار مهم و تاثیر گذار در حوزه اجاره مسکن بود تعیین سقف اجاره مسکن تا حدود ۲۵ درصد بود که این طرح در سال ۹۹ توانست نرخ‌های اجاره در بازار را کنترل کند.

 اما در اجرای این طرح مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک   همواره مخالف این طرح بوده، چرا که معتقد است تعیین سقف اجاره خود باعث شد که بازار اجاره با افزایش قیمت روبرو شود.

او گفت: پیش از تعیین سقف اجاره بسیاری از مالکان کمتر از ۲۵ درصد نرخ اجاره را برای مستاجران در نظر گرفته بودند، اما با تعیین سقف اجاره تا مبلغ ۲۵ درصد، بسیاری از مالکان نرخ‌های اجاره خود را افزایش دادند.

 از سوی دیگر با اعلام  نرخ‌های اجاره توسط بانک مرکزی و مرکز آمار نرخ‌های اجاره در سایر شهر‌ها متناسب با این قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

 پیش از این افزایش اجاره‌بها موجب شده تا وزارت راه و شهرسازی برای کنترل اجاره بها در دی ۹۹  پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی حمایت از اجاره‌داری حرفه‌ای را به تصویب هیئت دولت برساند.

در طرح اجاره‌داری حرفه‌ای، سرمایه‌گذاران می‌توانند در اراضی دولتی اقدام به ساخت‌وساز کنند و سپس واحد‌های ساخته شده را با تعرفه‌های در نظر گرفته‌شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، به اقشار بدون مسکن، خانه اولی‌ها، زوج‌های جوان و… برای مدت معلوم واگذار کنند.

تعیین سقف اجاره و همچنین پرداخت وام ودیعه مسکن به شرط کمک بانک مرکزی در پرداخت تسهیلات خود می‌تواند بازار اجاره را به سمت ثبات قیمتی و همچنین کاهش قیمت هدایت کند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای