شناسه خبر : 29589

حمایت بیمه‌ای وزارت جهاد کشاورزی از طرح جهش تولید در دیمزارها

حمایت بیمه‌ای وزارت جهاد کشاورزی از طرح جهش تولید در دیمزارها

وزارت جهاد کشاورزی در اقدام حمایتی جدید در سال زراعی کنونی به ازای هر هکتار اراضی زراعی در قالب طرح جهش تولید در دیمزار‌ها ۵۰ هزار تومان برای کمک به حق بیمه کشاورزان پرداخت می‌کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عضو هیات مدیره صندوق بیمه کشاورزی ضمن بیان این مطلب افزود: امسال اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌های کشور در سطح ۴.۲ میلیون هکتار و در بیش از ۲۱ استان برای ۹ محصول اساسی هدفگذاری شده و تاکنون حدود ۳۰۰ هزار هکتار از این اراضی بیمه شده‌اند.
تورج سعیدی افزود در دو هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی بخشی از حق بیمه سهم بیمه‌گذار در این طرح را تقبل کرد به طوری که به ازای هر هکتار ۵۰ هزار تومان به عنوان کمک به حق بیمه اضافه شده که موجب می‌شود استقبال از بیمه در این طرح افزایش یابد.
سعیدی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم در فرصت باقیمانده بتوانیم بخش قابل توجهی از ۴.۲ میلیون هکتار اراضی طرح جهش تولید در دیمزار‌ها را زیر پوشش بیمه ببریم.
سعیدی درباره پیش‌بینی اعتبارات سهم دولت از حق بیمه کشاورزی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: پیشنهاد صندوق بیمه کشاورزی، رقمی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای سهم حق بیمه دولت در بودجه سال آینده است.
این مقام مسوول تصریح کرد: در بودجه سالانه نزدیک به ۷۰ درصد سهم دولت و به طور متوسط حدود ۳۰ درصد سهم کشاورزان برای پرداخت حق بیمه در نظر گرفته می‌شود و دولت برابر با بیمه‌نامه‌هایی که صندوق بیمه کشاورزی صادر می‌کند، سهم خود را می‌پردازد و صندوق هم از مجموعه حق بیمه‌هایی که از دولت و بیمه‌گذاران دریافت می‌کند، غرامت‌ها را به بیمه‌گذاران خسارت دیده از عوامل قهری طبیعی زیر پوشش بیمه می‌پردازد.
عضو هیات مدیره صندوق بیمه کشاورزی سهم دولت از حق بیمه کشاورزی در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ را ۶ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و اذعان داشت: از این مبلغ تاکنون توانستیم ۱۵۰۰ میلیارد تومان معادل ۲۵ درصد اعتبارات را دریافت کنیم.
سعیدی اضافه کرد: در قانون بودجه در تبصره (۵) ماده واحده، مشارکت دولت در بیمه کشاورزی تسریع شده و بر این اساس دولت سالانه بخشی از حق بیمه را برای پرداخت غرامت به بیمه‌گذاران خسارت دیده از عوامل قهری طبیعی زیر پوشش بیمه در بخش کشارزی پرداخت می‌کند.
سعیدی تولید طرح‌های مدرن بیمه را یکی دیگر از راهکار‌های بیمه کشاورزی دانست و گفت: ما به لحاظ تولید طرح‌های بیمه در بخش کشاورزی پیشرو و در دنیا صاحب سبک هستیم مانند طرح طیور و آبزیان و می‌توانیم به سایر کشور‌ها تدریس کنیم، اما در بعضی بیمه‌ها، عقب‌ماندگی‌های بزرگی داریم که دلیل آن نداشتن دانش نیست بلکه داده‌های مورد نیاز مانند میزان تعرق، تبخیر و سرعت باد در سطح کشور وجود ندارد که بر اساس آن تحلیلی‌ها ارایه شود.
به گفته سعیدی  در پنج سال اخیر یکی از کار‌هایی که در حوزه بیمه در حال انجام دادن هستیم، جمع‌آوری داده‌ها است به طوری که میلیارد‌ها داده در سامانه جامع جمع‌آوری کردیم تا پژوهشگران بتوانند طرح‌های بیمه‌ای مدرن را با توجه به این داده‌ها استخراج کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای