شناسه خبر : 25003

شرکت های بیمه موظف به پرداخت افت قیمت خودرو در تصادفات هستند

شرکت های بیمه موظف به پرداخت افت قیمت خودرو در تصادفات هستند

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: شرکت بیمه مکلف است از بیمه شخص ثالث مقصر حادثه تا سقف تعهدات آن افت قیمت زیان دیده را پرداخت نماید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ احسان مومنی صبح امروز در برنامه «شهر امن» شبکه پنج سیما گفت: وقتی دو خودرو با یکدیگر تصادف می‌کنند، یک خسارت مستقیم و ظاهری داریم که همه آن را می‌بینند و یک خسارت غیرمستقیم و غیرظاهری داریم که دیده نمی‌شود.

وی گفت: این خسارت غیرمستقیم باعث می‌شود که از ارزش ماشین کاسته شود و به اصطلاح قیمت خودرو افت کند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ افزود: افت قیمت خودرو یک جنبه قانونی دارد و کسی که خسارتی را به دیگری وارد می‌نماید، مکلف به جبران آن یا به صورت مستقیم و یا به صورت غیرمستقیم است.

سرهنگ مومنی گفت: قبلا بدین صورت بود که کسی که زیان دیده بود و تقاضای افت قیمت می‌کرد، پس از آنکه افت قیمت توسط کارشناسان تعیین می‌شد، راننده مقصر از جیب خود آن افت را پرداخت می‌کرد، ولی از اواخر سال ۱۳۹۷ با مصوبه شرکت بیمه و دستورالعمل بیمه مرکزی، به این صورت شد که زیان دیده اگر تقاضای افت قیمت داشته باشد، به کارشناس خبره مراجعه می‌کند تا این افت قیمت را تعیین کند و شرکت بیمه مکلف است خسارت را از بیمه شخص ثالث مقصر حادثه تا سقف تعهدات آن پرداخت نماید.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: سواری پرایدی با وانتی تصادف می‌کند و فرض بر اینکه وانت مقصر حادثه است و سواری پراید یک سری خسارت مستقیم و غیرمستقیم دیده است و خسارت سواری پراید ۱۰ میلیون و افت قیمت آن پس از تعیین ۵ میلیون که جمعا ۱۵ میلیون می‌گردد و این ۱۵ میلیون اگر بیمه شخص ثالث وانت تا سقف ۱۵ میلیون پوشش بدهد که شرکت بیمه کامل آنرا به زیان دیده پرداخت می‌نماید و اگر افت قیمت و خسارت بالاتر از تعهدات وانت پیکان باشد تا سقف تعهدات بیمه پرداخت می‌کند و مازاد آنرا راننده وانت از جیب خود به زیان دیده پرداخت می‌کند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ افزود: اگر مجدد این وانت تصادف دیگری انجام دهد بیمه باز هم خسارات را جبران می‌کند، اما این بار این راننده، راننده پر تصادف است و تخفیف بیمه دیگر به وی تعلق نخواهد گرفت.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای