شناسه خبر : 20786

بنای سه اداره دولتی دیگر تخریب شد

بنای سه اداره دولتی دیگر تخریب شد

فاز جدید آزادسازی حریم رودخانه کرج با دستور رئیس قوه قضاییه آغاز و در این مرحله، بنای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، آب منطقه‌ای و سازمان حفاظت از محیط زیست تخریب شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در 27 دی ماه سال جاری در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به موضوع چالش‌برانگیز تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی زراعی و کشاورزی پرداخت و در این راستا دستورات مهمی را در راستای مقابله همه‌جانبه، بدون اغماض و هرگونه خط قرمز با متجاوزان و متعدیان به اراضی ملی و منابع طبیعی و سوداگرانی که مبادرت به تغییر کاربری اراضی زراعی می‌کنند و همچنین قلع‌و قمع و تخریب بدون ملاحظه بناها و مستحدثاتی که از سوی افراد عادی و برخی دستگاه‌های حکومتی و دولتی در حریم رودخانه‌ها احداث می‌شوند، صادر کرد.

رئیس دستگاه قضا در همان جلسه به بناهای متعلق به دستگاه‌های دولتی و حکومتی در بستر رود چالوس که منبع آب شرب شهروندان است اشاره کرد و دستور داد بنای قدیمی متعلق به قوه قضائیه بعنوان اولین ساخت و ساز باید قلع‌وقمع شود و پس ‌از آن بنای مربوط به وزارت نیرو باید تخریب شود.

پس از دستور رئیس قوه قضائیه، ابتدا، بنای مربوط به دستگاه قضا و یک هفته بعد بنای متعلق به وزارت نیرو تخریب شد. 

در ادامه اقدامات انجام شده در راستای آزادسازی بستر رودخانه کرج، صبح امرور نیز بنای متعلق به یکی از نهادها تخریب و روند تخریب بنای متعلق به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آغاز شد.

حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز، درباره رفع تصرف حریم رودخانه کرج اظهار داشت: با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر آزادسازی اراضی و تاکید وی برای آغاز این کار با ساختمان مربوط به قوه قضاییه، دوم بهمن‌ماه ساختمان این نهاد و نهم بهمن نیز ساختمان متعلق به وزارت نیرو تخریب شد که روند کامل تخریب این بناها تقریبا به اتمام رسیده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به سایر ساختمان‌هایی که در بستر و حریم رودخانه کرج قرار دارند، گفت: به صورت کلی متصرفان در ۲ دسته دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و  اشخاص حقیقی جای می‌گیرند. 

وی با بیان اینکه رئیس قوه قضاییه دستور داد تا پیش از آنکه بخواهیم اقدامات مربوط به تخریب را انجام دهیم به دو موضوع  محیط زیست و صدور ابلاغ های لازم توجه داشته باشیم، گفت: با توجه به استعلام‌ها سازمان محیط زیست متوجه شدیم امکان سرایت فاضلاب ساختمانی به رودخانه وجود دارد و برهمین اساس رفع تصرف باید حتما صورت گیرد. 

رئیس کل دادگستری استان البرز ضمن اشاره به محدوده تصرفات حریم رودخانه کرج افزود: از فاصله چهار کیلومتری پل حامی تا آبگیر بیلغان بالغ بر ۱۰۰ متصرف و در  فاصله ۱۶ کیلومتری  بیلغان تا پایین سد کرج  حدود ۴۲۳ متصرف حقیقی و حقوقی وجود دارد. 

رئیس کل دادگستری استان البرز درباره تعداد دستگاه‌های اجرایی که در  منطقه دارای ساختمان هستند گفت: ۱۶ دستگاه حاکمیتی، دولتی، اجرایی، عمومی و نظامی دارای ساختمان‌هایی در این مناطق هستند.

فاضلی هریکندی گفت: بعد از دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر تخریب بناهای غیر مجاز در بستر رودخانه کرج جلسات متعددی با ادارات دولتی برگزار شد و تقریباً همه ادارات دولتی و نهادهای حاکمیتی اعلام آمادگی کردند که با رضایت خودشان اقدام به اجرای قانون کنند.

وی درخصوص مراحل آزادسازی حریم رودخانه کرج گفت: سه مرحله برای این کار در نظر  گرفته شده است که مرحله اول آزادسازی، مرحله دوم ایمن سازی و ایجاد بستر برای اماکنی که خارج از بستر هستند و نهایتاً مرحله سوم، مرحله ساماندهی است تا مردم بتوانند از استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در نهادهایی مانند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، آب منطقه‌ای، قوه قضائیه و سازمان حفاظت از محیط زیست تقریباً وارد فاز دوم شدیم و باید ایمن سازی صورت گیرد، افزود: بعضی از اداره ها مانند اداره راه، اداره آب و فاضلاب و نیروی انتظامی هم مقدمات آزادسازی را انجام داده‌اند و امیدواریم تا آخر هفته جاری بیشتر ادارات فاز اول یعنی آزادسازی را انجام دهند و بعد از آن بتوانیم وارد مرحله ایمنی سازی و نهایتاً ساماندهی شویم.

رئیس کل دادگستری البرز با تاکید بر اینکه نزدیک به ۳ کیلومتر از ۱۶ کیلومتر حریم و بستر دو طرف رودخانه کرج تا به امروز آزاد سازی شده است، گفت: با اقدامات صورت گرفته نزدیک به ۱۸ درصد آزادسازی انجام شده است.

وی در پایان تاکیدکرد: بیشتر این اداره‌ها قسمتی از بناهای خود را در حریم یا بستر رودخانه ایجاد کرده بودند؛ بنابراین آن قسمت دیگری که خارج از حریم و یا طرح ساماندهی بستر است باید ایمن سازی و دوباره دیوار احداث شود. بعد از آن وارد ساماندهی بخش آزاد شده و ایجاد دسترسی برای عموم مردم شویم.​

ارسال نظر

خدمات بیمه ای