شناسه خبر : 20526

دولت وضعیت دارو را سال آینده ساماندهی می‌کند

دولت وضعیت دارو را سال آینده ساماندهی می‌کند

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: سال ١۴٠١ دوران ویژه ای در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خواهیم داشت، چراکه دولت تصمیم گرفته است وضعیت کالاهای اساسی به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی را سر و سامان دهد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، بهرام دارایی روز چهارشنبه در نشست مدیران تجهیزات پزشکی معاونت های غذا و دارو سراسر کشور با اشاره به تغییر سیاست دولت سیزدهم در تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی افزود: دولت تصمیم گرفت که ساز و کار یارانه دارو و تجهیزات پزشکی را تغییر دهد.

وی اظهارداشت: نظام های سلامت پرقدرت دنیا یارانه‌ های دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار بیمه ها قرار می‌ دهند؛ اما در کشور ما این گونه نیست، باید توجه داشت هر تغییری چالش‌ هایی دارد، اما با سیستم و مدیریت یکپارچه می‌ توان این چالش ‌ها را برطرف کرد.

دارایی ادامه داد: یکی از بخش‌های مهم تجهیزات پزشکی مصرفی و سرمایه ای است و از طرفی چند هزار مهندس پزشکی داریم و باید همانطور که با به کارگیری داروساز بالینی در بیمارستان، هزینه های دارویی درمان کاهش پیدا کرد؛ به همان شکل در حوزه مهندسی پزشکی حتی به روزتر عمل کنیم، چراکه هزینه ‌های سنگینی صرف خرید تجهیزات سرمایه ‌ای کردیم و نگهداشت این تجهیزات و استفاده از آنها باید به درستی صورت گیرد. البته فرقی بین تجهیزات مصرفی و سرمایه ای نمی بینم و باید با تعامل و همکاری معاونت درمان برای شکل گیری سیستم یکپارچه اقدامات لازم صورت گیرد.

کیفیت و اصالت سنجی تجهیزات پزشکی بسیار اهمیت دارد

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بحث کیفیت و اصالت سنجی تجهیزات پزشکی بسیار اهمیت دارد، گفت: نگهداشت تجهیزات پزشکی جزو وظایف اداره کل تجهیزات پزشکی و مهندسان پزشکی است، در دوره جدید تصمیم گیری‌ ها در اداره کل تجهیزات پزشکی و هیات امنای ارزی با وجود مدیریت مستقل و با هم فکری گرفته می‌ شود. رویکرد سیستم نسبت به حیطه بندی وظایف در رابطه با تجهیزات پزشکی روشن شده است و بر این اساس تصمیمات در سازمان غذا و دارو گرفته و در سایر معاونت های وزارت بهداشت بدون چون و چرا اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: مهندسان پزشکی پا به پای مدافعان سلامت در دوران کرونا جنگیدند، اما حق الزحمه مهندسان پزشکی برای خدمت در دوران کرونا به طور کافی پرداخت نشده و مقرر شده است تا بخش مادی زحمت مهندسان پزشکی در این دولت دیده و جبران شود، البته در صورتی که سازمان برنامه و بودجه به تعهدات خود تا پایان ١۴٠٠ عمل کند.

دارایی تصریح کرد: باید برای سه هزار مهندس پزشکی در زمینه مزایا، مسائل حقوقی و اعطای تسهیلات تصمیماتی گرفته شود و بحث مسئول فنی بیمارستان ‌ها جدی گرفته و مشکلات حل شود و حمایت از تولید داخل و بحث شرکت ‌های دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی و نظارت بر عرضه و توزیع هم که مورد نظر مهندسین پزشکی است، باید مورد توجه قرار گیرد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای