شناسه خبر : 20518

موافقت مجلس با کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه بازنشستگی

موافقت مجلس با کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه بازنشستگی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی دو شوری کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی موافقت کردند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، در نشست علنی امروز- چهارشنبه (۶بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان با بررسی دو شوری کلیات آن با ۱۸۹ رای موافق و ۱۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۹ آرای ماخوذه موافقت کردند.

نصرالله پژمانفر در مخالفت با این طرح گفت: بیمه و تامین اجتماعی، مساله امنیت روحی و روانی را در جامعه فراهم می کند، اما این مساله ساده و روان را به دلیل قوانین شتابزده پیچیده کردیم و تبعات زیادی برای بیمه شدگان دارد.

نماینده مردم مشهد افزود: برای این موضوع باید تدبیری اندیشیده شود با ارائه این طرح و پیشنهاد طرح پیچیده تر می شود همچنین ابهاماتی در تعاریف  این طرح وجود دارد و حجم قابل توجهی از شکایات مردم را به دنبال خواهد داشت.

پژمانفر تصریح کرد: در این طرح به بیمه شده توجه نشده است و از دیگر اشکالات  این طرح  طولانی بودن فرآیند نقل و انتقالات است این طرح باید به کمیسیون برگردد و اصلاح شود.

 وی در بخش دیگری از اظهارات خود خواستار ورود وزارت خارجه به استفاده کانادا از واژه خلیج عربی برای خلیج فارس در دستگاه‌های خود شد و گفت:دولت حقیر کانادا که هنوز در یوغ بردگی دولت بریتانیا قرار دارد در اقدامی از واژه خلیج عربی در واژگان دستگاه‌های خود استفاده کرده است. وزارت امور خارجه حتما باید با این موضوع برخورد کند.تا تاریخ بشریت بوده نام خلیج فارس، فارس بوده و متعلق به ایران اسلامی می‌باشد. "ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست" انتظار می‌رود وزارت خارجه به این موضوع رسیدگی کند.

شهریار حیدری به عنوان موافق این طرح گفت: این طرح در شرایطی تهیه شده که نظام بیمه دچار اشکالات زیادی هستند و با حضور کارشناسان این طرح بررسی شده است  در تلاش  است تا نظم و انضباطی به صندوق های بازنشستگان ببخشد.

نماینده قصر شیرین اظهار داشت: وضعیت گذشته برای بیمه شدگان مطلوب نیست افراد در این زمینه سرگردان و گله مند هستند در چنین شرایطی این طرح تهیه شده تا نظمی به بیمه شدگان ببخشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد بکار بردن کلمه خلیج عربی از سوی دولت کانادا گفت: در تمام نقشه های تاریخی از خلیج فارس همواره با عنوان بحر فارس یا خلیج فارس یاد شده است و این خلیج برای همیشه فارس خواهد ماند.

وی افزود: دریای خلیج فارس حتی بر روی قدیمی ترین نقشه ها با عنوان خلیج فارس ثبت شده است، اگر خود کشورهای عربی نیز نگاهی به نقشه های تاریخی بیندازند با این واقعیت روبرو می شوند. بنده در کتابخانه بغداد نیز که یکی از معتبرترین کتابخانه های عربی می باشد این موضوع را دنبال کردم و متوجه شدم همیشه از این دریا با عنوان خلیج فارس یاد شده است.

نماینده قصر شیرین اظهار کرد: هیچ گاه در تاریخ از این دریا با عنوان خلیج عربی یاد نشده است. کشورهای عربی نباید تحت تأثیر انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی که به دنبال ایجاد تفرقه در منطقه هستند، قرار بگیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: این کشورها در طول سالیان گذشته به دنبال ایجاد تفرقه بین کشورهای منطقه بوده‌اند که یکی از آن ها استفاده از عنوان جعلی برای خلیج همیشه فارس است. خلیج فارس برای همیشه خلیج فارس خواهد ماند و خود کشورهای عربی نیز به این واقعیت واقف هستند. هیچ گاه در نقشه های تاریخی از عنوانی غیر از خلیج فارس و یا بحر فارس برای این دریا استفاده نشده است.

فاطمه محمد بیگی در موافقت با این طرح گفت: در این طرح به  قشر کارمندان و کارگران توجه شده است و حتی نیروهای نظامی و انتظامی  که  مشمول انتقال می شوند و می خواهند در سنگر دیگری ایفای وظیفه  کنند در مورد نقل و انتقالات صندوق ها با مشکل مواجه می شوند در مجموع پرداخت مابه التفاوت برای مردم مشکلاتی را به وجود آورده است. 

نماینده مردم قزوین اظهار داشت: این طرح به خوبی در کمیسیون بررسی شده و نمایندگان صندوق ها هم  در این جلسات حضور داشتند  پیشنهاد این است که کلیات این طرح تصویب شود و مجددا با دو شوری در کمیسیون بررسی شود.

محمد رضا دشتی اردکانی در مخالفت با این طرح گفت: ما دچار تورم قانون در کشور  هستیم  قانون های زیاد وضع می شود. این طرح مشکل چند نفر را در حل می کند؟  ما طرح های مهم تری از این موضوع در کشور داریم که باید رسیدگی شود.

وی افزود: بر اساس این طرح مابه تفاوت صندوق باید پرداخت شود در برخی از این صندوق ها، بازنشستگان تا ۵۰ میلیون تومان دریافت می کنند و تبعیض بین پرداخت ها مشهود است به نظرم این با اصل ۴ قانون اساسی مغایرت دارد از ریاست مجلس خواستارم که با دوشوری بررسی شود تا حقوق بازنشستگان ضایع نشود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای