شناسه خبر : 17434

انجام خدمت سربازی با تمام شدن دوران دبیرستان یا سطوح بالاتر مانند دانشگاه برای همه پسران (جز کسانی که پدران جانباز داشته‌اند) ضروری‌ست. اکثر پسران سرزمین‌مان از این دو سال سربازی فراری بوده و تمایلی به انجام آن ندارند؛ گاهی می‌توان این خدمت سربازی را با برخی المان‌ها برایشان جذاب و شیرین‌تر کرد. به عنوان مثال، یکی از مزایای ارائه شده به پسران ، بیمه سربازی است. تمامی سربازان وظیفه شناس کشور می‌توانند این بیمه را خریداری کرده و به سابقه کاری خود اضافه نمایند. در ادامه در رابطه با این بیمه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بیمه سربازی برای جبران غرامت حوادث در طول این دوره

بیمه سربازی چیست؟

براساس قانون، هر مردی که تابعیت ایرانی داشته و خدمت سربازی نرفته، می‌بایست هرچه سریعتر با رسیدن به سن قانونی، این خدمت را به جای آورد. در آخرین بازنگری این قانون، طول دوره خدمت سربازی از ۲۱  به ۲۴ ماه افزایش یافته است.

لازم است بدانید که این قانون عدالتمند است و هیچ تفاوتی را برای افراد قائل نخواهد شد.  تمامی مردان می‌بایست این دوره را به صورت کامل بگذرانند. فقط در صورتی شخص معاف از خدمت می‎‌شود که سازمان وظیفه عمومی تشخیص معافیت بدهد.  یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که تمامی سربازان می‌بایست به آن توجه داشته باشند بیمه سربازی‌ست.

بیمه سربازی در حقیقت به سربازان کمک می‌کند تا در صورت بروز هرگونه آسیب یا بیمار شدن  از خدمات درمانی تحت پوشش دربیمارستان‌های ارتش و تحت قرارداد با نیروهای مسلح استفاده کنند. بسیاری از خدمات این بیمارستان‌ها برای سربازان وظیفه رایگان است. همچنین می‌توانند از این بیمه به منظور اضافه به سابقه کار استفاده نمایند.

افزایش سابقه بیمه خدمت سربازی به بیمه تامین اجتماعی

برای خرید بیمه سربازی نیازی به سپری کردن شرایط دشوار و بغرنج نیست. تمامی سربازان توانایی این را دارند که ۲ سال بیمه خدمت سربازی را تهیه کرده  و به سنوات سابقه بیمه خود اضافه نمایند. مهم نیست چه  شغلی داشته باشید و بیمه را برای چه حرفه‌ای خریداری نمایید. سابقه بیمه خدمت سربازی به کاری که در آن مشغول هستید اضافه خواهد شد. این یکی از مزایای مهم بیمه خدمت سربازی است.

دوره سربازی با شرایط اشاره شده جزو سنوات کاری به حساب می‌آید و سوابق آن به بیمه بازنشستگی افراد افزوده خواهد شد.

 

شرایط خرید بیمه خدمت دو ساله سربازی

2

جزییات شرایط بیمه خدمت سربازی

سازمان وظیفه عمومی و سازمان تامین اجتماعی برای خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ دو شرط زیر را تعیین کرده‌اند:

 1. فرد می‌بایست حداقل ۲ سال سابقه بیمه حال اجباری یا اختیاری داشته باشد.  اگر فردی سابقه نداشته باشد، نمی‌تواند سابقه بیمه  مربوط به خدمت مقدس سربازی را خریداری کند.
 2. چنانچه فردی درخواست مبنی بر خرید بیمه خدمت  باشد، می‌بایست تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشید.

  مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه خدمت سربازی ۱۴۰۰

  چنانچه هر یک از شرایط نامبرده را داشتید می‌توانید بیمه سربازی را تهیه نمایید. برای برخورداری از این بیمه‌نامه‌، می‌بایست با در دست داشتن مدارک زیر به شعب بیمه تامین اجتماعی  مراجعه نمایید، لیست مدارک شامل موارد زیر خواهد بود:

 3. اصل و کپی شناسنامه
 4. اصل و کپی کارت ملی
 5. اصل کارت پایان خدمتابتدا باید فرم محاسبه سوابق مدت خدمت خود را دریافت و نسبت به تکمیل مدارک اقدام نمایید. اگر دارای سابقه حضور داوطلبانه در جبهه هستید، تکمیل فرم‌ها برای شما مفید واقع خواهد شد.
 6. اگر به هردلیلی دفترچه پایان خدمتتان را به همراه نداشتید، می‌توانید اصل گواهی خدمت سربازی را از مراجع ذی صلاح ارائه نمایید. این گواهی شامل تاریخ شروع و پایان دوره خدمت است.

 

 1. 3

سابقه بیمه سربازی به سوابق بیمه تامین اجتماعی افزوده می‌شود.

مبلغ بیمه سربازی ۱۴۰۰

به منظور این‌که دوره خدمت سربازی جزو سابقه کار محاسبه شود ،شرایطی وجود دارد که باید آن‌ها را درنظر داشته باشید.

 1. در وهله اول بیمه سربازی می‌بایست موردتایید سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد
 2. سازمان تامین اجتماعی برای تایید این دوره، حق بیمه و پذیرش آن برای بازنشستگی مبلغی را درنظر می‌گیرد
 3. میزان این مبلغ با درنظر گرفتن زمان پایان خدمت و ارائه درخواست خرید بیمه از طرف متقاضی متفاوت است.

همان‌طور که در جریان هستید، تمامی سربازان وظیفه دارای دفترچه بیمه هستند. امکان برخورداری از خدمات این دفترچه در بیمارستان‌های طرف قرارداد نیروهای مسلح برای آنان فراهم شده است. در بعضی بیمارستان‌ها نیز این خدمات به صورت رایگان به سربازان ارائه می‌شود.

دفترچه بیمه سربازان وظیفه چه پوشش‌هایی دارد؟

سربازان وظیفه با داشتن بیمه مخصوص دوره خدمت از پوشش‌های زیر برخوردار می‌شوند:

 • پرداخت هزینه‌های پرشکی

چنانچه سربازی در دوره‌ی سربازی و طی حوادث نیاز به استفاده از خدمات درمانی و امکانات پزشکی داشته باشد،  بیمه ویژه سربازی هزینه حوادث سربازان پرداخت خواهد کرد.

 • نقص عضو و از کارافتادگی دائم یا موقت

میزان غرامت پرداخت شده در نقص عضو دائم یا موقت بسته به نوع و میزان از کارافتادگی یا نقص عضو سرباز دارد.این غرامت‌های جانی را نیز بیمه حوادث سربازان پرداخت خواهد کرد.

آن دسته از سربازانی که دوره خدمت سربازی‌شان تمام شده است، باید برای جبران خدمت ارائه شده و عدم پرداخت حق بیمه در زمان خدمت سربازی خود به سازمان تامین اجتماعی مبلغی را پرداخت نمایند تا دوره خدمت آن‌ها جزو سوابق بیمه در نظر گرفته شود.

بر طبق آخرین آیین نامه‌هایی که از سوی قانون گذار ابلاغ شده است، قیمت خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

میزان حق بیمه = (نرخ) ۳۰% * مدت زمان خدمت * میانگین حقوق دو سال آخر کاری داوطلب

<< طبق آخرین قوانین، ۲۳% پرداخت نرخ بیمه بر عهده دولت و ۷% باقی مانده آن بر عهده شخص متقاضی است.>>

نکات مهمی که باید درنظر داشته باشید:

 1. سربازانی  که قصد خرید بیمه دارند می‌توانند مبلغ تعیین شده را به صورت نقدی یا قسطی پرداخت نمایند. حداکثر اقساط پرداختی ۱۲ ماه است.
 2. مهلت زمان پرداخت موردنظر برای افراد متقاضی که به صورت نقدی بیمه سربازی را خریداری می‌کنند تا پایان ماه بعد از زمان محاسبه آن خواهد بود.
 3. آن دسته از افرادی که تمایل دارند این مبلغ بیمه خدمت مقدس سربازی را به صورت قسطی واریز نمایند، باید در مدت زمان تعیین شده قسط‌های مربوطه را پرداخت کنند.
 4. اگر این مبلغ در تاریخ تعیین شده به صورت یکجا یا اقساطی پرداخت نشود یا در زمان‌هایی غیر از تاریخ‌های تعیین شده پرداخت گردد، محاسبه مجدد برای آن‌ها درنظر گرفته می‌شود.

 

مشاهده سوابق بیمه سربازی ۱۴۰۰

4

 افزودن سال‌های سربازی به بیمه تامین اجتماعی

برای این‌که بتوانید سوابق بیمه خدمت مقدس سربازی خود را مشاهده کنید می‌بایست :

 1. به  account.tamin.ir مراجعه کرده و ثبت نام نمایید.چنانچه قبلا در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اید نیازی به نام نویسی مجدد نیست کافی‌ست کدملی را به عنوان نام کاربری و گذرواژه را تعیین کرده و به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کنید.

برای مشاهده سوابق بیمه در وهله اول می‌بایست اطلاعات موردنیاز از قبیل:

 1. کدملی
 2. اپراتور و شماره تلفن همراه

را وارد نموده و کد شناسه ارسالی به تلفن همراه خود را در کادر موجود وارد نمایید.

پس از طی کردن تمامی مراحل گفته شده می‌توانید به راحتی به حساب کاربری خود دسترسی داشته و سوابق بیمه سربازی خود را مشاهده کنید.

اگر در هر قسمت از مقاله با سوالی مواجه شدید؛ می‌توانید با مشاوران متخصص ما در بیمه دات کام تماس بگیرید.

منبع مطلب: سایت بیمه دات کام (https://bimeh.com/ )

ارسال نظر

خدمات بیمه ای