شناسه خبر : 14511

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران اعلام کرد: سیستم نسخه پیچی الکترونیکی در همه مراکز پزشکی طرف قرار داد این اداره کل مستقر است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، سید محمد حسینی گفت: عملیات نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی در مطب ها و مراکز درمانی طرف قرار داد با بیمه سلامت استان تهران در دستور کار قرار گرفت و پیش بینی می شود تا پایان سال نیز همه پزشکان طرف قرار داد با اداره کل بیمه سلامت استان تهران به نسخه نویسی الکترونیکی مجهز شوند.

وی افزود: تاکنون ۸۵ درصد مطب های پزشکان طرف قرارداد با این اداره کل  و ۱۰۰ درصد داروخانه ها، آزمایشگاه ها و موسسات تصویربرداری طرف قرارداد در سطح استان مجهز به نسخه الکترونیکی شده اند و تا پایان امسال نیز این سیستم در تمامی بیمارستان ها طرف قرار داد نیز اجرایی و عملیاتی می شود.

به گفته حسینی، تا کنون حدود ۶۰۰ هزار نسخه الکترونیکی در استان تهران ارائه و ثبت شده است.

وی تاکید کرد: این طرح با هدف ارتقا سطح خدمات و گسترش دولت الکترونیک و همچنین جمع شدن دفترچه های کاغذی در بیمارستان ها، درمانگاه ها و سایر مراکز طرف قرار داد اداره کل بیمه سلامت استان تهران اجرایی و عملیاتی شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ادامه داد: در این طرح نظارت بیشتری بر عملکرد پزشکان صورت می گیرد و همچنین داروهای تجویز شده پزشکان به بیماران نیز کنترل می شود؛ به عنوان مثال پزشکی اصرار دارد دارویی تجویز کند که اصلا در کشور پیدا نمی شود و باید داروی دیگری جایگزین کند که در این سیستم تمامی نسخه های پزشکان به بیماران کنترل می شود.

وی  با بیان اینکه در قانون برنامه ششم توسعه صراحتا به بحث نسخه ‌نویسی الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت بیماران اشاره شده تاکید کرد: این موضوعات تکالیف قانونی هستند که باید انجام دهیم که در این زمینه اقدامات خوبی هم با توجه به محدودیت‌هایی که در کشور وجود داشته، در سال‌های اخیر در وزارت بهداشت، سازمان‌های بیمه‌گر و سازمان نظام پزشکی انجام شده است.

حسینی با بیان اینکه در گام نخست این طرح به سود بیماران خواهد بود گفت: وقتی تمام اطلاعات بیماران وجود داشته باشد، پزشکان بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند که سیر بیماری به چه صورت بوده و همچنین پزشکان نیز در این طرح سود خواهند برد چرا که در کوتاه‌ترین زمان و با دیدی باز می‌توانند تصمیم بگیرند و  بیماران را کنترل کند.

به گفته وی، همچنین با استفاده از فناوری‌های اطلاعات در حوزه درمانی، بیمه‌ها و دولت نیز منتفع شده و می‌توانند تصمیمات بهتری اتخاذ کنند تا منابع شان را در حوزه‌هایی که بیشتر نیاز است، متمرکز کنند.

حدود ۳ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت استان تهران هستند.

همچنین ۲ هزار و ۷۰۰ داروخانه در سطح استان تهران وجود دارد که بیمه سلامت با ۲ هزار و ۴۰۰ داروخانه قرارداد دارد و به عبارتی می توان گفت برای سهولت بیماران تحت پوشش بیمه سلامت با بیش از ۸۰ درصد داروخانه های استان قرارداد دارد و به نوعی این داروخانه‌ها متعهد به تامین نیازهای دارویی بیماران در فهرست بیمه سلامت هستند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای