شناسه خبر : 8273

نظام بانکی اسپانیا توسط دبیرکل خزانه داری و سیاست‌گذاری مالی و اداره کل تجارت و سرمایه‌گذاری بین المللی در وزارت اقتصاد و رقابت این کشور اداره می شود و مقررات آن توسط حکم سلطنتی در ۱۴ جولای ۱۹۹۵ پایه گذاری شد.

چابک آنلاین، شرایط دسترسی به نظام مالی اسپانیا برای این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا تفاوت چندانی ندارد. برای مثال، اگر یک بانک خارجی که قبلا مجوز فعالیت در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را داشته، اقدام به تاسیس شعبه ای در اسپانیا کند، ملزم به اخذ مجوز از بانک مرکزی اسپانیا نیست.

صنعت بانکداری اسپانیا در طول 15 سال گذشته ، رشد سریعی در اقتصاد داشته که این روند، قبل از ایجاد بحران های بین المللی مالی و حباب قیمتی در خرید و فروش مسکن، رخ داده است.

نتیجه این بحران ها، اسپانیا را مجبور به دریافت بودجه از اتحادیه اروپا در ازای وثیقه برای بازسازی ساختارهای مالی خود کرد.

درآستانه بحران مسکن سال 2008 ، بانکداری اسپانیاتحت سلطه بانک های پس انداز منطقه ای بود که اغلب تحت کنترل منافع سیاسی بودند و عملکرد ضعیف وام دهی آنها باعث رشد سریع حباب مسکن در اسپانیا شد.

دولت اسپانیا در سال 2012 از وثیقه خود برای بستن و کمک‌های مجدد و همچنین جابجایی دارایی های بد به بانک های اختصاصی خود استفاده کرد.

در پی این اتفاق، بیشتر بانک های سپرده گذاری محلی اسپانیا بسته یا ادغام شدند.

پس از این تحولات، بانک های اسپانیا پیشرفت چشمگیری را در راستای رهایی از وام های بد بدست آوردند ، اما هنوز هم در حال پاکسازی ترازنامه های خود هستند.

  پس ازسال ها تسهیلات محدود به املاک و مستغلات و پاسخ به بحران های مالی، بانک های اسپانیایی به آرامی شروع به افزایش دسترسی به اعتبار مصرف کننده و تجارت کردند.

این کشور تعداد کارگزاران سرمایه ای خود رادر طول سال های اخیر افزایش داده است.

سرپرستی کارگزاران سرمایه ای، نیازمند فراهم کردن گزارش های مالی برای عموم و شناسایی انواع مختلف سازمان های سرمایه گذاری مانند شرکت ها و صندوق های گوناگون سرمایه گذاری است .

علاوه بر این، اسپانیا معیار کاهش مالیات را برای کاهش هزینه های مربوط به سرمایه گذاری اجرا کرده است.

بانکداری اسپانیا بازار پول را در معرض صدور اوراق بهادار کوتاه مدت توسط شرکت های مالی و عاملین بازارهای پولی قرار داده و به طور قابل ملاحظه ای پس از انعطاف پذیری ،پیشرفت داشته است.

با وجود ادغام های مکرر بخش های بانکی ، در طول 5 سال گذشته، این کشور هنوز هم یکی از بزرگترین شاخه های شبکه بانکی اتحادیه اروپا است.

با توجه به نفوذ نسبتا زیاد آن به سرانه بانک ها و حاشیه سود بسیار بالا ، تحلیلگران  ادغام بیشتر بخش بانکی اسپانیا را پیش بینی می کنند.

رژین میدانی

ارسال نظر

خدمات بیمه ای