شناسه خبر : 13271

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با بیان اینکه همه بانک‌هایی که اسامی آن‌ها در فهرست تحریم‌های جدید خزانه‌داری آمریکا ذکر شده، پیش از این نیز تحریم شده بودند، گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام، تمام تحریم‌هایی که آمریکا تعلیق یا لغو کرده بود، فعال شد و این بانک‌ها نیز از همان زمان، مشمول تحریم قرار گرفتند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، حمید قنبری با حضور در بخش خبری ساعت 21 درباره تحریم های جدید بانکی اظهار داشت: نوع اعلام این خبر نیز به خوبی نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها خود می‌دانند که قرار نیست اتفاق جدیدی در نتیجه این تحریم رخ دهد چراکه در مواردی که آنها قصد دارند یک مجموعه مالی را تحت تاثیر قرار دهند؛ آن تحریم را ناگهانی اعمال می‌کنند در حالیکه آمریکایی‌ها از یک ماه گذشته مکرر اعلام کردند که قصد دارند این بانک‌ها را تحریم کنند.

وی افزود: اعلام مجدد تحریم ۱۸ بانک و موسسه مالی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، صرفا اثر سیاسی، رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد و وقتی که یک بانک مشمول تحریم نباشد و برای اولین بار تحریم شود، قطعا بر روابط کارگزاری آن بانک اثراتی به جای خواهد گذاشت؛ به این معنا که بانک‌های خارجی که با آن بانک کار می‌کنند، در نتیجه تحریم تصمیم می‌گیرند که فعالیت خود را ادامه بدهند یا متوقف کنند. یعنی اگر بانک طرف مراوده بانک تحریم شده ایرانی، در آمریکا شعبه داشته و روابط کارگزاری داشته باشد، تصمیم می‌گیرد که روابط را مورد بازنگری قرار دهد ولی اگر این روابط را نداشته باشد، روابط با بانک ایرانی را ادامه می‌دهد.

مدیرکل بین الملل بانک مرکزی تصریح کرد: آنچه که باید در این مسیر تصمیم‌گیری شود، دو سال پیش اتفاق افتاده است و بانک‌هایی که طرف قرارداد ایران بودند، تصمیم خود را در ادامه یا توقف مبادلات با ایران گرفته‌اند.

وی ادامه داد: آن دسته از بانک‌های خارجی که کار خود را با بانک‌های تحریم شده ایرانی از دو سال قبل ادامه داده‌اند یا در حوزه‌های کالاهای اساسی و اقلامی که مشمول تحریم نیستند، کار می‌کنند و یا تصمیم گرفتند به دلیل عدم ارتباط با آمریکا، روابط بانکی خود را با ایران ادامه دهند؛ لذا تغییر خاصی رخ نخواهد داد.

قنبری با بیان اینکه صرفاً از طریق بانک‌ها کار نمی‌کنیم، گفت: به غیر از آن کانال‌های دیگری وجود دارد که از طریق آن ارز مورد نیاز ذی‌نفعان را تامین می‌کنیم.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای