شناسه خبر : 10090

​«با اقتصاد» تحلیل کرد:

افزایش سرمایۀ وبصادر از مبلغ ٥٧ هزار و ٨٠٠ میلیارد ریال به‌ بیش از ١٧٥ هزار و ٣٥٣ میلیارد ریال در سال ٩٧ زمینه از بین رفتن زیان شرکت را همراستا با برنامه‌های متنوع تدوین و اجرای برنامه‌های عملیاتی و اصلاح ساختار مالی در بانک صادرات ایران فراهم کرد. این روند همچنان در سال ٩٨ موجب مثبت شدن تراز درآمدی بانک در پایان شش ماه اول سال و سود خالص پنج ریالی در پایان ٩ ماه اول سال جاری شد.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از پایگاه خبری با اقتصاد، در سال ٩٦ با تغییر مدیرعامل بانک صادرات اولین وعده مدیرعامل جدید بازگشایی نماد بانک صادرات بود که به سرعت تحقق یافت. در آن سال که اوج تغییر و تحولات بانکی در حال رخ دادن بود و مدیران عامل بسیاری از بانک‌ها به جهت تغییرات بنیادی در ساختار سیستم بانکی تعویض شدند بانک صادرات نیز حجت‌اله صیدی مدیر باسابقه بازار سرمایه را به سمت مدیرعاملی این بانک منصوب کرد. صیدی که از سال ٨٨ تا ٩٠ عضویت در هیئت مدیره بانک صادرات را در کارنامه کاری خود داشت و پس از مدیرعاملی یک شرکت سرمایه‌گذاری را عهده‌دار شده بود به خوبی به فضای بازارهای بانکی و مالی آشنا بود و توانست با قدم‌هایی که در جهت کنترل هزینه‌ها و استفاده بهینه از دارایی‌ها برداشت سکان بانک صادرات را در دست بگیرد.

پس از آنکه از سال ٩٦ قدم‌های بهبود شرایط بانک صادرات و خروج از زیان در دستورکار قرار گرفت اولین گام اساسی در جهت عملیاتی شدن این تصمیم افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی از محل تجدیدارزیابی دارایی‌ها بود که در روزهای پایانی سال ٩٧ به ثبت نهایی رسید و مسیر بانک برای سودآوری در سال ٩٨ هموارتر شد.

با خروج بانک صادرات از شمولیت ماده ١٤١ برنامه بانک در جهت استفاده بهینه از منابع و مصارف به جهت رسیدن به سوددهی عنوان شد.

افزایش سرمایه و خروج از زیان

با افزایش سرمایه بانک صادرات از مبلغ ٥٧٨٠ میلیارد تومان به حدود ١٧,٥٣٥ میلیارد تومان در پایان سال ٩٧ شاهد خروج بانک از روند زیان‌دهی بودیم.

همان‌گونه که در نمودار ذیل مشخص است زیان ١٠٦٨ میلیارد تومانی پاییز ٩٧ به سود حدود ٣٥ میلیارد تومانی در پاییز ٩٨ رسیده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای