شناسه خبر : 14016

معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران گودرزی با اشاره به اینکه ۲۸ ردیف نظارتی در بورس تهران تعبیه شده است، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۶۲۹ مورد رسیدگی داشته‌ایم؛ همچنین ۹۳۰ مورد تذکر شفاهی به کارگزاران و سهامداران عمده داده شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «محمود گودرزی» با اشاره به اقدامات ناظر بازار سرمایه که برای ایجاد بازاری شفاف و سالم برگزار شد، گفت: همه ساز و کارها و رویه‌های نظارت بر بازار سرمایه و کشف تخلفات و دستکاری‌های احتمالی در دل این بازار تعبیه شده و باید اجازه داد سازمان بورس و ارکان کار خود را در این خصوص انجام دهند.

وی افزود: غیر از قانون بازار اوراق بهادار و اساسنامه بورس تهران، ده‌ها دستورالعمل نظارتی از جمله آیین‌نامه معاملاتی بورس تهران، دستورالعمل انضباطی کارگزاران، دستورالعمل مقابله با پولشویی، دستورالعمل بازارگردانی و افشای اطلاعات ناشرین برای بازار سرمایه پیش‌بینی شده است تا کنترل‌ها شکل دقیق‌تری به خود گیرد و نیاز به ورود نهادهای غیرمرتبط به موضوع نباشد.

معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: در این بازار فرض بر این است که رانت اطلاعاتی وجود ندارد و همه اطلاعاتی مالی و گزارش‌های منتشر شده در مورد یک سهم در بازار منعکس می‌شود و به سرعت نیز اثر خود را بر قیمت‌ها اعمال می کند.

وی با اشاره به اینکه در این بازار باید همه اطلاعات در خصوص ناشران در دسترس باشد، افزود: اکنون سامانه کدال این کارکرد را در بازار سرمایه کشور دارد، ضمن اینکه در بازار کارا و شفاف، اطلاعات باید صحیح و قابل اعتماد نیز باشد.

گودرزی در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سوال که چرا گاهی ناظر بازار با وجود اینکه به نظر می‌رسد عرضه و تقاضا به شکل عادی در جریان است بخشی از معاملات را ابطال می‌کند، گفت: گاهی آنچه دیده می‌شود تنها یک روکش است و طبیعی است که بر اساس آن نمی‌توان قضاوت کرد، چرا که ممکن است دستکاری هایی از سوی یکی دو نفر خاص صورت گرفته و لازم باشد ناظر بازار به مساله ورود کند.

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران افزود: در صورتی که خبر محرمانه ای در بازار درز کرده باشد یا جمع معاملات غیرعادی باشد ناظر به آن رسیدگی خواهد کرد، البته گاهی نیاز است که امکان دسترسی به سامانه های خارج از بازار نیز فراهم باشد تا نظارت در شکل دقیق تر خود انجام شود.

شاخص بورس از ابتدای امسال وارد مدار صعود شد و تا نیمه مرداد به بالای دو میلیون واحد رسید. از آن زمان شاخص بورس وارد اصلاح شد تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد. 

با توجه به فاکتورهای مثبت داخلی و بین المللی از چند روز گذشته بورس صعودی شد و انتظار می رود این روند صعودی ادامه‌دار باشد اما کارشناسان معتقدند: سهامداران نباید در انتظار رشد غافلگیرکننده شاخص بورس مانند چند ماه نخست سال باشند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای