شناسه خبر : 12550

تابش گفت: برای بیش از ۳ میلیون واحد مسکونی روستایی سند صادر شده و صدور سند واحد‌های دیگر هم در دستور کار قرار دارد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تفاهمنامه مشترک بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن با موضوع تسریع و تسهیل در اجرای قانون حدنگار و صدور سند کاستار در بافت مسکونی روستایی و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت منعقد شد.

در این مراسم علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه ما از سال‌های گذشته در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر کار مشترکی برای بافت‌های فرسوده در دستور کار خود قرار دادیم گفت: تاکنون سند مالکیت برای دو میلیون و ۶۴۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها به کمک اداره ثبت اسناد و املاک صادر کرده ایم.

او ادامه داد: در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر که شامل ۹۰۰ شهر است به زودی  برای ۲۴۵ هزار واحد مسکونی سند صادر می کنیم.

این مقام مسئول یادآور شد: در یک ساماندهی جدید برای مالکیت این واحد‌ها تفاهم نامه‌ای امروز با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منعقد کردیم تا حد نگار را برای این واحد‌ها را تکمیل کنیم.

تابش اظهار کرد: این یک اقدام بسیار مهم و اساسی و یک فعالیت زیرساختی است که بین بنیاد مسکن و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منعقد می‌شود و نقش موثری در اجرای طرح کاداستر دارد.

به گفته این مقام مسئول خوشبختانه واحد‌های مسکونی که بر اثر زلزله و یا سیل دچار آسیب شده اند پیش از این نقشه برداری شده بود و حد مالکیت آن‌ها ایجاد شده بود، بنابراین در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.

تابش اظهار کرد: برای ۲۴۵ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر سند صادر شده است و امسال هم ۳ میلیون و ۳۴۰ هزار سند برای روستا‌ها صادر می‌شود.

او توضیح داد: امسال در برنامه کاری خود در نظر داریم که ۱۳۰ هزار سند دیگر در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر و روستا‌ها صادر کنیم.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه در محدوده روستایی تاکنون این طرح‌ها را اجرا کرده ایم گفت: با همکاری یکدیگر طرح حد نگاه و کاداستر را کامل خواهیم کرد و اقدامات ما با مدل بهتر و مطمئن‌تر اصلاح خواهد شد.

تابش بیان کرد: اصلاح مالکیت در محدوده‌های روستایی که تاکنون نقشه‌برداری و حد و مرز زمین‌های مسکونی انجام شده است، ثبت و ضبط می‌شود و سپس برای آن‌ها سند صادر می‌شود.

تابش اضافه کرد: حدود ۳ میلیون و ۳۴۰ هزار سند تاکنون صادر شده و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها هم که یک رقم بسیار قابل توجهی است صاحب سند شده‌اند.

او درباره صدور سند برای واحد‌های وقفی هم گفت: پیش از این تفاهم نامه‌ای را با سازمان امور اوقاف منعقد کردیم، اما در صدور سند برای واحد‌های اوقافی دخالتی نداریم.

تابش یادآور شد: در این زمینه جریان سازی شده و اراضی که در اختیار اوقاف و سازمان‌های دیگر است را با همکاری یکدیگر برای آن‌ها سند مالکیت صادر خواهیم کرد.

گفتنی است، امروز این تفاهم نامه در رابطه با قانون جامع حدنگار که بر اساس آن دستگاه‌های دولتی بر اساس آن مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود را به همراه نقشه‌های مختصات جغرافیایی املاک ذکر شده، تهیه و جهت صدور سند مالکیت حدنگار در اختیار سازمان ثبت اسناد قرار می‌گیرد، امضا شد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای