شناسه خبر : 10191

پس از یک هفته جهشی نرخ ارز و طلا، در نخستین روز هفته جاری، هر دوی این بازارها با عقبگرد قابل توجهی همراه شدند. دراین روز انواع ارز وسکه با ریزش شدیدی مواجه شدند که مهم‌ترین دلایل آن در خارج از مرزهای ایران بود.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایران، 

افت 800 تومانی دلار

روزگذشته در بازار ارز تابلوی صرافی‌ها با تغییرات زیادی همراه بود. دلار امریکا که هفتم اسفند در صرافی ملی ایران تا 15 هزار و 700 تومان بالا رفته بود، دیروز در این صرافی مرجع به 14 هزار و 900 تومان رسید.

همچنین یورو ارز پرطرفدار دیگر، دیروز 16 هزار و 300 تومان در صرافی ملی ایران قیمت خورد که افت شدیدی نسبت به نرخ بیش از 17 هزار تومانی آن داشت.

همچنین در صرافی‌های بانکی نیز نرخ‌ها بشدت عقب نشست. دراین روز دلار 14 هزار و 900 تومان قیمت خورد که 800 تومان کاهش نشان می‌دهد. یورو نیز با افت 750 تومانی به 16 هزار و 204 تومان رسید. اما بالاترین افت در میان ارزهای عمده بازار به پوند انگلیس مربوط می‌شد که هزار و 6 تومان افت کرد و به 19 هزار و 308 تومان بازگشت.

از سوی دیگر درهم امارات 192 تومان ارزان شد و به 2 هزار و 121 تومان رسید. لیرترکیه نیز 2 هزار و 413 تومان شد که 133 تومان کمتر از قیمت روز کاری قبل بود.

علت ریزش ارز

در بازار دیروز دو عامل مهم باعث ریزش شدید قیمت‌ها شد.

نخستین عامل رفع مشکل تسویه ارزی برخی از صادرکننده‌های بزرگ و ورود ارز آنها به بازار داخلی بود که در روزهای اخیر به‌دلیل متوقف شدن روند تسویه آنها بخصوص به‌دلیل کرونای چین یکی از دلایل رشد نرخ ارز بود. براین اساس با بازگشت حجم عمده‌ای ارز به داخل کشور و همچنین متعادل شدن مبادلات حواله درهم دوباره قیمت به کانال 14 هزار تومان بازگشت.

علاوه براین ارزش دلار در بازار جهانی نیز افت زیادی را تجربه کرد به‌طوری که ارزش دلار در برابر ارزهای مختلف به کم‌ترین سطح خود در طول هفت هفته اخیر رسید.

براساس گزارش رویترز، در جریان آخرین روز از معاملات هفتگی، ارزهای امن در برابر دلار در موقعیت برتری قرار گرفتند و دلار به عقب رانده شد. امیدواری‌ها از روند کاهشی شمار مبتلایان در چین اکنون جای خود را به نگرانی از شیوع گسترده ویروس در خارج از مرزهای چین داده و گزارشات جدید حاکی از آن هستند که کرونا در حال ادامه پیشروی در مناطق مختلف جهان بوده و شمار بیشتری را نیز مبتلا کرده است.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با ریزش ۰.۴۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۸.۰۶ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۶ دلار اعلام شد.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با کاهش ۰.۴۹ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۲ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۵ درصد بالا رفت و با عبور از کانال ۱.۱۰ به ۱.۱۰۲۷ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار امریکا معادل ۱.۳۴۰۷ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۳۳ دلار سنگاپور مبادله شد.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۷۳ درصد کاهش به ۱۰۸.۱۰۵۳ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۵۳۶۴ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۹۱۸ یوان چین اعلام شد.

پیش از این عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه کشورمان توانسته است تا حدود زیادی ارتباط تحریم‌ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چارچوب FATF، برقرار کند، گفته بود: نرخ ارز بتدریج به تعادل ساختاری خود منطبق با متغیرهای واقعی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.

ریزش 400 هزار تومانی سکه

به دنبال ریزش شدید نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نیز روند نزولی به خود گرفت. در ساعات اولیه دیروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی تا مرز 500 هزار تومان هم کاهش داشت، اما در میانه روز اندکی از این ریزش کاسته شد به طوری که در زمان تنظیم این گزارش سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 5 میلیون و 647 هزار تومان رسید که 397 هزار تومان کاهش نشان می‌دهد. نیم سکه نیز در بازار دیروز 2 میلیون و 863 هزار تومان قیمت خورد که 205 هزار تومان کمتر از روز کاری قبل بود. ربع سکه هم با افت 95 هزار تومانی به یک میلیون و 763 هزار تومان رسید. همچنین در بازار طلا هر گرم طلای 18 عیار با ریزش 45 هزار تومانی به 575 هزار و 800 تومان بازگشت.

اصلی‌ترین دلیل ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه کاهش نرخ ارز است. علاوه براین افت شدید اونس جهانی طلا نیز دراین روند تأثیر داشت.

با اقدام سرمایه‌گذاران برای فروش طلا و تهیه نقدینگی به‌منظور پوشش ضرر در بازار سهام، قیمت طلا روز جمعه حدود پنج درصد سقوط کرد که بزرگ‌ترین کاهش قیمت یک روزه در هفت سال اخیر بود.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات طلا برای تحویل فوری ۴.۵ درصد کاهش یافت و در ۱۵۶۸ دلار و ۹۶ سنت بسته شد که بزرگ‌ترین کاهش یک روزه از اواسط سال ۲۰۱۳ بود. البته دیروز اونس حدود 50 درصد تقویت شد ولی همچنان از نرخ‌های قبلی فاصله زیادی دارد. ریزش سنگین قیمت روز جمعه رشد ماهانه طلا را از بین برد و بهای طلا از پایان ژانویه تاکنون ۱.۳ درصد کاهش نشان داد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای