شناسه خبر : 9049

مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: ضریب پوشش بیمه سلامت در استان در حدود ۶۰.۵۶ درصد است.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایسنا، نادر نانبخش با بیان اینکه بیمه سلامت جزء بیمه های اجتماعی و پایه درمان است، افزود: بیش از ۲ میلیون نفر در این استان تحت پوشش ۵صندوق این سازمان هستند که ازاین تعداد در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در صندوق روستاییان و عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، ۵۶۰ هزار تا ۶۰۰ هزار در صندوق بیمه همگانی، ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار نفر در صندوق کارکنان دولت و ۳۰ تا ۳۵هزار نفر در صندوق ایرانیان و مابقی در سایر اقشار قرار دارند.

وی با بیان اینکه بیمه سلامت در تمامی شهرستانهای استان اداره مستقل وجود دارد، ادامه داد: ضریب پوشش بیمه سلامت در استان در حدود ۶۰.۵۴ درصد است که این ضریب در کشور ۵۰.۱ درصد است.

نانبخش با بیان اینکه سالانه ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه درمان مردم تحت پوشش بیمه سلامت استان در دو بخش سرپایی و بستری است، افزود: در بخش بستری ۹۰ درصد خدمات و در بخش سرپایی نیز ۷۰درصد خدمات به قیمت دولتی در تعهد این بیمه است.

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به بیماران خاص تحت پوشش بیمه سلامت استان افزود: در حدود ۲۵۰۰ نفر بیمار خاص تحت پوشش این بیمه هستند که ۱۵ صدم درصد جمعیت بیمه شده استان را شامل می شود اما از نظر هزینه ای ۷ درصد هزینه کل، متعلق به این بیماران است.

وی با بیان اینکه سرطان جز بیماری های خاص دسته بندی نمی شود و بیماری صعب العلاج است، اما انجام خدمت شیمی درمانی در مطب و بیمارستان در صورت رعایت تعرفه دولتی ۱۰۰درصد رایگان است، ادامه داد:  برخی داروهای شیمی درمانی تحت پوشش بیمه سلامت است و بالغ بر ۸۵ درصد هزینه داروی شیمی درمانی این بیماری تحت پوشش بیمه سلامت  است.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی با اشاره به بیمه پایه اجباری درمان بیمه سلامت تصریح کرد: افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه ای مشمول این نوع بیمه هستند که از ۱۵ آباه امسال اجرایی شد.

نانبخش با اشاره به روند عضویت در این بیمه با بیان اینکه ثبت نام دربیمه پایه اجباری در۶۳ دفتر پیشخوان و ict استان انجام می شود، یادآور شد: افراد پس ازحضور در محل ثبت نام و دفاتر پیشخوان در صورت داشتن توان مالی برای پرداخت سرانه بیمه به قیمت  ۵۸۰ هزار و ۸۰۰ تومان برای یک سال برای یک نفر، می توانند ثبت نام کنند اما درصورت عدم توانایی در پرداخت، پس از انجام آزمون وسع مالی توسط وزارت تعاون با توجه به قرارگرفتن در دهک های مختلف میزان حمایت دولت در پرداخت حق بیمه فرد مشخص شده و بیمه می شوند.

وی با اشاره به برنامه های این بیمه اظهار کرد: انجام استحاق سنجی الکترونیکی در تمامی بیمارستانهای دولتی و خصوصی استان بجز نیروهای مسلح و تامین اجتماعی، تبادل الکترونیکی اسناد بستری و همچنین نسخه نویسی الکترونیکی در شهرهای استان بجز خوی ، مهاباد و اشنویه را از برنامه های این بیمه اعلام کرد که بزودی نسخه نویسی الکترونیکی شهرستانها  فاقد این خدمت نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای