شناسه خبر : 7738

فرش دستباف مراغه با مشکلات عدیده‌ای روبروست و برون‌رفت از این مشکلات و رفع دغدغه‌های فعالان این عرصه، به وضع قوانین متعدد در بخش‌های مختلف نیاز دارد و به نظر می‌رسد ایجاد شهرک اختصاصی فرش در این شهرستان بتواند بخشی از این مشکلات و دغدغه‌ها را رفع کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، فرش دستباف ابریشمی مراغه کالای گران‌بها و صادراتی است اما فعالان این عرصه از پایین‌ترین میزان درآمد برخوردارند و از دست دادن بازارهای خارجی و پایین آمدن قدرت خرید مردم در بازارهای داخلی، مشکل درآمدی قالیبافان را دوچندان کرده است به طوری که میانگین درآمد قالیبافان به مراتب کمتر از میزان حداقل حقوق کارگران است و با اینکه همه اعضای یک خانواده مشغول قالیبافی هستند اما به دلیل پایین بودن قیمت فرش و بالا بودن هزینه ها و همچنین فروش کم، درآمد ناچیز حاصل از فروش کفاف هزینه ها را نمی کند.

از سوی دیگر گران بودن مواد اولیه شامل دار، تار و پود و نخ‌های ابریشمی، فعالان این عرصه را وادار به کار در کارگاه های قالیبافی با دستمزدهای بسیار پایین و فاقد بیمه و امنیت شغلی کرده است.

گره‌های ریز و درشتی که با عرق جبین بر تار و پود فرش دستباف زده می‌شود، هرکدام گویای تلاش، رنج و آرزوی قالیبافانی است که به امید فراهم شدن معیشت و رزق خانواده خود، ساعات بسیاری برپای دار قالی می نشیند اما در انتها حاصل کار چیز دیگری است و بجای درآمد کافی بیماری های مختلف گریبانگیرش می‌شود.

ئیس اتحادیه فرش فروشان مراغه با اشاره به رکود موجود در بازار فرش گفت: فرش دستباف تولیدی این شهرستان توسط واسطه ها و بنام دیگر شهرها در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می رسد و ثبت ملی و ایجاد شهرک فرش در مراغه می‌تواند به معرفی بیشتر فرش این شهرستان کمک کند.

حیدر منیر شریف افزود: البته مشکلاتی در زمینه صادرات فرش مراغه وجود دارد که امیدواریم راه اندازی شهرک فرش به رفع این مشکلات و ایجاد امنیت شغلی برای بافندگان منجر شود.

قالیبافی هنر و شغل پرزحمتی است که متاسفانه بیشتر منفعت و سود آن به جیب واسطه ها و افراد سودجو می رود و شاید بتوان گفت که همه فعالان زنجیره تولید تا فروش فرش سود می برند به جز قالیبافان، از این رو بیمه قالیبافان و پرداخت حداقل حقوق به آنها و تعریف ساعت و شرایط کار برای این قشر کمترین کاری است که مسوولان این حوزه باید نسبت به آن حساس باشند.

در شرایطی که نرخ بیکاری در شهرستان مراغه بالاتر از میانگین استانی و نزدیک ۱۹ درصد است می توان با بهره گیری از ظرفیت های شهرستان در زمینه تولید فرش دستباف در راستای کاهش نرخ بیکاری گام برداشت که البته در این مسیر باید شرایط استاندارد، حقوق و دستمزد مناسب به همراه بیمه را برای قالیبافان تعریف کرد.

رئیس اتحادیه قالیبافان مراغه با اشاره به مشکلات موجود در این حرفه گفت: متأسفانه آمار فعالان این عرصه در سال های اخیر با توجه به گران شدن مصالح، کاهش چشمگیری در مناطق شهری داشته و این به معنای اضافه شدن خیل بیکاران در این شهرستان است.

سلیمان زاهدی افزود: گران شدن نخ و مواد اولیه با قیمت فروش متناسب نبوده و سنگینی همواره به سمت مواد اولیه بوده است و این به معنی کمتر و کمتر شدن دستمزد قالیبافان است و اگر تصمیمی در این زمینه اتخاد نشود آمار قالیبافان کاهش و نرخ بیکاری افزایش می یابد.

وجود مشکلات بزرگ اقتصادی چون رکود در بازار فرش و کاهش تولید به دلیل مشکلات بیمه‌ای و درآمدی، این صنعت پویا و مبتنی بر هنر و صنایع دستی را که از قابلیت بسیار بالایی در بازارهای جهانی برخوردار می‌باشد، با مشکلاتی فزاینده روبرو کرده است.

حمایت دولت و ارائه بسته‌های حمایتی در بخش بیمه قالی‌بافان و نیز ارائه تسهیلات مناسب برای این بخش در کنار تسهیل در بازار صادراتی می‌تواند علاوه بر رفع مشکلات این صنعت، زمینه حذف واسطه و دلالان و رونق این بخش از تولید را به دنبال داشته باشد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای