شناسه خبر : 6660

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: در سه ماهه امسال ۷۶نفر از اصحاب فرهنگ و هنر استان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی رفتند.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایرنا، جلال قلعه شاخانی روز شنبه در جلسه کارگروه صندوق اعتباری هنر استان با تاکید بر اهمیت برقراری امنیت شغلی اهالی فرهنگ و هنر اظهار داشت: یکی از سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در راستای تحقق حقوق شهروندی، پوشش بیمه‌ای اصحاب فرهنگ و هنر است.

وی با بیان اینکه در ۱۸ ماهه گذشته قریب به ۳۰۰ نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند، افزود: بر همین اساس با ثبت نام اصحاب فرهنگ و هنر استان در سامانه صندوق اعتباری هنر و تکمیل مدارک متقاضیان، در مرحله اول (سه ماهه اخرسال ۹۶) ۱۳۰ نفر، مرحله دوم (سال ۹۷) ۹۵ نفر و در مرحله سوم (سال جاری) ۷۶ نفر از اصحاب فرهنگ و هنر استان از مزایای بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اضافه کرد: این افراد از طریق صندوق هنرمندان و در حوزه هنرهای تجسمی، سینمایی، موسیقی، نمایش و ادبی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند.

قلعه شاخانی نبود بیمه تأمین اجتماعی در سن کهولت را یکی از دغدغه‌های همیشگی هنرمندان و پیشکسوتان اهالی فرهنگ و هنر عنوان کرد و گفت: هنرمندان سرمایه اجتماعی، هویت تاریخی و ملی و عامل پیش برنده توسعه کشور محسوب می‌شوند و تکریم و حمایت از آنها بایستی در دستور کار مسئولان فرهنگی باشد.

وی به برقراری مستمری هنرمندان سالخورده استان نیز اشاره کرد و افزود: پرونده ۲۲ نفر از این هنرمندان برای برقراری مستمری به صندوق اعتباری هنر ارسال شد که با پیگری‌های انجام شده تمامی این افراد مشمول دریافت کمک هزینه مستمری از کار افتادگی شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه کار شناسایی هنرمندان مشمول طرح کمک مستمری در سطح استان همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: عدم قدرت برای تأمین حداقل معاش بنا به کهولت سن، عائله‌مندی، بیماری، از کارافتادگی و نیاز اقتصادی، عدم‌دریافت مستمری از محل دیگر و دارا بودن ۲۰ سال سابقه هنری از شرایط مشمولان این طرح است.

وی یادآور شد: در شرایط زمانی مختلف نیز با توجه به ضرورت و مشکلات معیشتی و اجتماعی برای هنرمندان استان، این صندوق به صورت فوق‌العاده اقدام به پرداخت وام حمایتی کرده و همواره آمادگی حمایت مالی از اصحاب فرهنگ و هنر استان را داشته و دارد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای