شناسه خبر : 6227

نماینده مردم در مجلس دهم :

اینکه می گویند سیل در لرستان بی رحم بود، عین حقیقت است چراکه با آمدنش همه چیز را با خود برد، جان و مال و مردم، کتاب درسی دخترکی که به عشق آموزگار شدن در آینده هر روز نان و پنیری در کیف می گذاشت و راهی مدرسه می ‎ شد و اما چرخ‌های لنگان تولید را هم لنگان تر از گذشته کرد، موضوعی که با وجود ویرانی خانه و کاشان مردم، کمتر به آن پرداخته شد.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایسنا، واحدهای تولیدی لرستان تا قبل از آمدن سیل وضعیت چندان مطلوبی نداشتند و سیل قوز بالا قوز این واحدها شد. به گفته  رئیس اتاق بازرگانی لرستان این سیل  به 17 شهرک صنعتی، 114 واحد تولیدی و 4000 واحد صنفی لرستان خسارت زد.

سیل به 17 شهرک صنعتی، 114 واحد تولیدی و 4000 واحد صنفی خسارت زد

در این باره حسین سلاحورزی، رئیس اتاق بازرگانی لرستان با اشاره به اینکه بسیاری از واحدهای اقتصادی از جمله واحدهای صنفی، گردشگری و خدماتی لرستان از وقوع سیل به شدت آسیب دیدند، گفت: در این حادثه زیرساخت‌های 17 شهرک صنعتی و 25 واحد معدنی خسارت دید.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 4000 واحد صنفی و 114 واحد صنعتی نیز در استان بر اثر سیل خسارت دیدند.

سلاح‌ورزی عنوان کرد: با توجه به حجم بالای خسارات، دولت نمی‌تواند تمام خسارات را با پرداخت بلاعوض جبران کند اما در حوزه تامین اجتماعی، روابط کار و ارائه تسهیلات می‌توان کمک‌های خوبی به آسیب دیدگان کرد.

لیست واحدهای تولیدی خسارت دیده از سیلاب تهیه شود

جعفر بدری، رئیس کل دادگستری لرستان نیز با بیان اینکه در مورد مناطق سیل زده، برخی بازدیدهایی که رفته‌ایم مسائل را مشاهده کرده‌ایم، گفت: دولت وعده‌هایی که داده هم در حد دستورالعمل است که اجرا نشده است. در رابطه با واحدهای خسارت دیده از دادستان می‌خواهم لیست تهیه کنید و به دستگاه‌ها ابلاغ کنید.

تأمین اجتماعی و اداره کار باید به واحدهای تولیدی و صنعتی سیلزده کمک کنند

بدری خطاب به دستگاه‌های اجرایی با تاکید بر اینکه باید مانور بدهید و کمک کنید، تأمین اجتماعی و اداره کار باید کمک کنند، انتظار دارم دستگاه‌ها پشتیبانی کنند، افزود: در رابطه با سیل باید کارهایی شروع شود که این همه خسارت هم به دولت وارد نشود. در دنیا اینگونه نیست که منابع جبران خسارات از بودجه عمومی تأمین شود. باید راهکاری دیده شود که بیمه‌ها پای کار بیایند. باید کارهایی شود که در آینده شاهد این موارد نباشیم.

تدوین بسته حمایتی ۱۷ گانه از کارگاه‌های تولیدی خسارت دیده از سیل

علی جهانی، مدیر کل تامین اجتماعی لرستان نیز با اشاره به اینکه برای حمایت از فعالان اقتصادی یک بسته حمایتی ۱۷ گانه را بررسی و پیگیری کرده ایم، گفت: این بسته حمایتی چند شاخص مهم دارد.

وی تصریح کرد: لیست و حق بیمه کارگاه‌ها را دریافت می‌کنیم، هماهنگی و مدارا و تسهیل در این رابطه انجام شده و می‌شود.

مدیرکل تأمین اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: با وجود تنگناها، اما نگاه حمایت از تولید و حفظ اقتصاد تولید به صورت همه جانبه حاکم است و کارگاه‌هایی که در سیل خسارت دیدند را همیاری می‌کنیم.

100 روز حقوق به نیروهای فعال در بازسازی مناطق سیل‌زده داده می‌شود

علی آشتاب، مدیر کل تعاون، کار  و رفاه اجتماعی لرستان نیز با اشاره به خسارات وارد شده به بنگاه‌های اقتصادی گفت: آماده پذیرش افرادی که بر اثر سیل شغل خود را از دست داده اند، هستیم و آنها را به تأمین اجتماعی معرفی خواهیم کرد.

وی یادآور شد: این بیمه بیکاری شامل کسانی می‌شود که تا قبل از سیل اشتغال داشته اند و لیست بیمه داشته اند و پس از سیل شغل خود را از دست داده‎اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه برای کسانی که بیمه خویش فرمایی دارند نیز پیشنهادی داشته ایم که در صورتیکه دولت تصویب کند آنها را تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌دهیم، ادامه داد: موضوعی تحت عنوان اشتغال عمومی دنبال کرده ایم و اعتقاد داریم اگر بحث ساخت و ساز و لای روبی در منطقه هست از ظرفیت نیروی انسانی منطقه استفاده شود.

آشتاب با بیان اینکه وزارت کار این نیروها را به مدت ۱۰۰ روز تحت پوشش حقوق قرار می‌دهد تا کمکی به بنیه اقتصادی افراد شود، تصریح کرد: برای بیمه بیکاری هیچ محدودیتی وجود ندارد و کار می‌شود. در بحث اشتغال روستایی هم ۱۵۰ میلیارد را مصوب کرده اند که این مبلغ علاوه بر سهم قبلی استان اختصاص داده می‌شود.

خسارت واحدهای صنفی و صنعتی دیده نشده است

محمدرضا صفی خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز با اشاره به خسارت‌های سیلاب به واحدهای تولیدی و تصمیمات اخذ شده در این رابطه، گفت: در هیچ کدام از آئین نامه‌های مدیریت بحران کشور خسارت واحدهای صنفی و صنعتی دیده نشده است و این سیلاب به اقتصاد لرستان ضربه مهمی زد.

صفی خانی با تاکید بر اینکه در کوتاه مدت بیمه‌های بیکاری و حمایت‌های اجتماعی می‌تواند به این واحدها کمک کند، افزود: اما واقعیت این است که اگر بخواهیم خسارت‌های واقعی سیل به خصوص در حوزه اقتصاد را به حداقل برسانیم باید به دنبال رونق باشیم.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای