شناسه خبر : 5948

الواح هخامنشی از سد «اوفک» گذشت، اما حالا بیمه‌ی بازگشت این آثار هخامنشی به ایران ذهن مسوولان میراث فرهنگی و دفتر نمایندگی دائم ایران درنیویورک را درگیر کرده است.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایسنا، ابراهیم شقاقی - مدیر اداره کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، می‌گوید: خوشبختانه مساله «اوفک» حل شده است، اکنون برای بازگشت الواح هخامنشی با مرکز خدمات امور بین‌الملل هماهنگ کردیم و در صحبت با دفتر نمایندگی دائم ایران در نیویورک نیز به نتیجه‌هایی رسیدیم.

او با اشاره به گرفتن مجوز بازگشت آثار به کشور، ادامه می‌دهد: در حال حاضر باید مساله بیمه را برطرف کنیم، برای بازگشت آثار این طور اعلام شده که نقل و انتقال باید نخست از شیکاگو به نیویورک انجام و سپس به ایران منتقل شود که این کار یکسری مسائل و ملاحظات دارد که دفتر نمایندگی دائم ایران در نیویورک آن‌ها را به ما اعلام کرده است.

وی این ملاحظات را شامل امنیت، بیمه، امکانات مورد نیاز برای انتقال الواح، نگهداری و بسته‌بندی آن‌ها می‌داند و ادامه می‌دهد: نخست باید این ملاحظات به طور کامل بررسی و برای ان‌ها راه حل ایجاد شود.

شقاقی اما با تاکید بر این‌که همچنان نمی‌توان زمان مشخصی برای بازگشت آثار اعلام کرد، می‌گوید: درباره‌ی نحوه‌ی حمل و نقل صحبت کرده‌ایم که آثار را با کشتی برگردانیم، اما همچنان نمی‌توانیم مشکل بیمه را برطرف کنیم.

مدیر اداره کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین با تاکید بر این‌که تحریم‌ها هیچ تاثیری در برگرداندن آثار به کشور ندارند، اظهار می‌کند: حکم دیوان عالی کشور و حکم قضایی برای بازگشت آثار وجود دارد و انجام این کار قطعی است، بنابراین هیچ مشکلی برای آن وجود ندارد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای