شناسه خبر : 5945

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: با مراجعه فرد به کلینیک‌ها و مراکز درمانی برای دریافت خدمات گفتار درمانی باید تمام خدمات مورد نیاز او تحت پوشش بیمه قرار گیرد، اما با وجود بندی از قانون حمایت از معلولان، پوشش بیمه‌ای به دلیل عدم پیش بینی منابع مالی وجود ندارد.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایرنا، محمد تقی جغتایی روز شنبه در هفدهمین همایش گفتار درمانی ایران افزود: رشته گفتار درمانی، یکی از رشته‌های محوری در حوزه توانبخشی است. مهمترین کارکرد مغز انسان و آن چیزی که در مغز رشد می‌کند، گفتار و زبان است. این حوزه در کشور ما دارای نقاط ضعف و قوت است که البته در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا، دارای نقاط قوت بیشتری است.
وی بیان کرد: اقدامات بسیاری در این حوزه انجام شده و توسعه علمی آن تا مقطع دکتری در کشورمان آموزش داده می‌شود. مسائلی نیز وجود دارد که باید روی آنها کار شود که ادغام این رشته در نظام سلامت و توجه به نقش گفتاردرمانی در نظام شبکه بهداشتی کشور، حضور متخصصان گفتاردرمانی در ساختارها مانند سطح دو یا همان بیمارستان‌ها یا سطح سه که کلینیک‌ها و مراکز توانبخشی است، از جمله مسائل و چالش‌های این حوزه محسوب می‌شوند.
جغتایی ادامه داد: این مسائل به نتیجه نمی‌رسند مگر با ادغام این رشته در نظام آموزشی کشور، ضمن آنکه بحث بیمه‌ها و پوشش بیمه‌ای نیز از مشکلات این رشته است.
وی اظهار داشت: گفتار درمانگران برای افزایش توانایی حرفه‌ای و عملی تلاش کنند و بحث کارورزی‌ها را جدی بگیرند، به طوری که همه زمان کاری یک دانشجوی گفتار درمانگر باید در فضای کلینیک و بیمارستان بگذرد، نه آنکه با تعطیلی ترم دانشگاه یا تعطیلات تابستان، کار او نیز به پایان برسد، البته اگر در نظام آموزشی ادغام شود، کارورزی‌ها نیز اصلاح خواهند شد.
جغتایی گفت: در سال‌های اخیر در تولید علم خوب عمل کردیم، اما آنچه در ایران کمتر به آن پرداخته شده، علم گفتار است که باید روی آن بیشتر کار شود.
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی به فرصت‌هایی که در کشورهای همسایه برای رشد گفتار درمانگران وجود دارد اشاره کرد و گفت: گفتاردرمانگران می‌توانند فکر اشتغال بین المللی نیز باشند یا بیماران را برای عزیمت به ایران و دریافت خدمات پزشکی و توانبخشی، راهنمایی کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای