شناسه خبر : 15883

استاندار تهران با تاکید بر ایجاد زمینه افزایش امید به زندگی گفت: منابع مالی استان تهران به سمت احداث بیمارستان و تجهیزات لوکس نرود بلکه باید برای زیرساخت‌های سلامت هزینه شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، انوشیروان محسنی بندپی پیش از ظهر یکشنبه در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان مشترک با وبینار تغییرات جمعیت ایران و جهان اظهار داشت: پنجره جمعیتی استان تهران به این صورت است که میانگین جمعیت صفر تا ۱۴ سال در کشور ۲۴ درصد و تهران ۲۰.۳ درصد، جمعیت فعال در کشور ۶۹.۹ درصد و در تهران ۷۲.۳ درصد می‌باشد.

وی افزود: میانگین جمعیت بالای ۶۵ سال در کشور ۶.۱ درصد و در تهران ۷.۴ درصد می‌باشد، این در حالی است که امید به زندگی زنان در کشور ۷۴.۳۸ سال و در تهران ۷۲ سال و امید به زندگی در میان مردان در کشور ۷۱.۷ سال و در تهران ۷۰ سال می‌باشد.

استاندار تهران گفت: کمبود زیرساخت‌های بهداشتی در استان تهران مشهود است، در این زمینه در کشور به ازای هر هزار نفر یک خانه بهداشت و در استان تهران به ازای هر ۲۲۰۰ نفر می‌باشد؛ میزان مراکز بهداشتی شهری در کشور به ازای هر ۱۱ هزار نفر و در تهران به ازای هر ۲۵ هزار نفر و مراکز بهداشتی روستایی به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز است.

محسنی بندپی سپس بیان داشت: با توجه به این کمبودها یکی از راهبردهای مهمی که در شورای برنامه ریزی استان مصوب شده اینکه هیچیک از منابع مالی استان در زمینه تملک به سمت احداث بیمارستان و تجهیزات لوکس نرود بلکه در زمینه زیرساخت‌های سلامت هزینه شود تا زمینه افزایش امید به زندگی و تغییر نگرش جمعیتی فراهم شود

وی با اشاره به نقش مهم جمعیت در امر سیاستگذاری و آینده نگری اظهار داشت: رصد کردن جمعیت در برش‌های زمانی مختلف نقش مهمی در سیاستگذاری بر مبنای رویکرد آینده پژوهانه دارد و در این راستا استان تهران با پیچیدگی و مشکلات خاصی مواجه است، از یک طرف به درجه‌ای از توسعه یافتگی دست یافتیم؛ از سوی دیگر امید به زندگی و نرخ باروری در استان تهران پایین است.

استاندار تهران عنوان کرد: سالانه ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان اضافه می‌شود که این امر در نتیجه مهاجرت به استان است؛ همچنانکه طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیش بینی این است که جمعیت استان در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۴ میلیون نفر می‌رسد.

محسنی بندپی سپس گفت: پراکندگی جمعیت در استان تهران نیز بسیار زیاد است و جمعیت برخی شهرستان‌های استان معادل جمعیت یک استان است و پراکندگی جمعیت نامعقول است؛ چنانچه تراکم جمعیت در کشور ۵۰ نفر در کیلومترمربع، در استان تهران ۹۹۰ نفر و در شهرستان بهارستان ۱۰ هزار نفر در کیلومترمربع می باش د

استاندار تهران با تاکید بر اینکه در زمینه بارورسازی زوج‌های نابارور بیمه‌ها بایستی پوشش بیمه‌ای گسترده داشته باشند با اشاره به لزوم پویایی سند جمعیتی استان ادامه داد: بایستی برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی‌های خاص طراحی کنیم تا شرایطی فراهم شود تا شاخص‌های امید به زندگی در استان ارتقا یابد. و در زمینه کاهش طلاق نیز بایستی آموزش‌های پیش، حین و بعد ازدواج ارتقا یابد تا ظرفیت نقدپذیری و تاب آوری افراد بالاتر برود.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای