شناسه خبر : 15764

درحالی که طبق قانون کارفرمایان ملزم به بیمه کردن کارگران از روز اول کاری هستند, اما "فرار از بیمه کردن کارگران" خطای پرتکرار کارفرمایان است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، یکی از دغدغه های کارگران بیمه نشدن آنها از سوی کارفرمایان است. بیمه تأمین اجتماعی جز کمترین حقوق کارگران و از وظایف اصلی کارفرمایان است اما متأسفانه به یک خطای پرتکرار از سوی کارفرمایان تبدیل شده است.

کارگرانی که بیمه ندارند, قرارداد کار کتبی ندارند و اکثر آنها قراردادهایشان شفاهی است. زمانی که قرارداد کار شفاهی باشد یعنی کارگر امنیت شغلی و آینده ندارد.

 زمانی که آینده شغلی ندارد, انگیزه ای برای بهبود کیفیت زندگی ندارد و همین مسئله باعث بروز مشکلاتی در مسیر کارش هم خواهد شد.  در سالی که با عنوان سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری شده است, یکی از موانع تولید مشکلات کارگران است. زمانی که مشکلات کارگران برطرف شود. انگیزه و انرژی آنها برای تولید بیشتر خواهد شد.

در صورتی که کارفرما در زمینه حق بیمه کارگران قصور کند، بیمه شده می‌تواند با اطلاع دادن به نزدیک ترین شعبه تقاضای خود را برای مراجعه بازرس اعلام کند.

 با تغییر شرایط حاکم بر بازار کار، کارفرمایان برای رسیدن به منافع مالی بیشتر اقدام به نادیده گرفتن حقوق کارگران می کنند. درحالی که کارگران یکی از اساسی ترین سرمایه های توسعه صنعتی کشور محسوب می شوند، باید مورد حمایت ویژه قراربگیرند. اما متأسفانه تا کنون چنین نشده است.

«قانون تأمین اجتماعی» نیز ازمهمترین منابعی است که حقوق و تکالیف کارگران و کارفرمایان را تشریح کرده  و به موضوع های مهمی از جمله «بیمه کارگران» پرداخته است. طبق ماده 1 همین قانون، یکی از وظایف سازمان تأمین اجتماعی انجام تعهدات موضوع قانون تأمین اجتماعی است.

 مزایای بازنشستگی یکی از دغدغه های اصلی کارگران است ، تنها راه رسیدن به این موضوع مسیر بیمه تأمین اجتماعی است. بنابراین یکی از دغدغه های همیشگی آنها این است که آیا کارفرمایان در خصوص ارائه فهرست حقوق و دستمزد، به وظیفه قانونیشان عمل میکنند و آیا حق بیمه ماهیانه را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت میکنند یا نه؟

کارفرمایان باید از روز اول شروع به کار، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند، اما به دلایلی همچون پرداخت حقوق کم و همچنین پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران خود را بیمه نمی‌کنند.در حال حاضر مشاهده می کنیم با وجود قوانین محکم در مسیر بیمه شدگان اما باز هم برخی کارفرمایان قوانین را زیر پا می گذارند و کارگران خود را به دلایلی مانند فراراز پرداخت سنوات و عیدی  بیمه نمی کنند.

این در حالی است که طبق ماده 39 قانون تأمین اجتماعی، کارفرما موظف است تا پایان آخرین روز ماه بعد حق بیمه و اسامی بیمه شدگانش را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه دهد و در غیر این صورت جریمه می شود.

همچنین بر اساس بند الف ماده 4 قانون تأمین اجتماعی، کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند.در ماده 148 قانون کار نیز کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند.

بنابر این کلیه کارگاه ها و مشاغلی که تحت پوشش قانون کار قرار دارند، مشمول قانون تامین اجتماعی نیز می شوند. طبق ماده یک قانون کار، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و موسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار گرفته اند.

هر کارگری (که مشمول قانون تأمین اجتماعی باشد) حق دارد از اولین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.هر فرد پس از آغاز بیمه‌پردازی می‌تواند از سازمان تأمین اجتماعی خدمات بیمه‌ای و درمانی را در چارچوب قوانین این سازمان مطالبه کند.

در صورتی که کارفرما در زمینه حق بیمه کارگران قصور کند، بیمه شده می‌تواند با اطلاع دادن به نزدیک ترین شعبه یا مرکز ارتباطات مردمی (1420) این سازمان، تقاضای خود را در خصوص مراجعه بازرس به محل کار اعلام کند.

 

 • ناشناس

  من کارگاه تازه تاسیس دارم بیمه کار ما جزو حمایت دولتی میباشد ولی از پارسال تامین اجتماعی قطع کرده و باید مثل مشاغل ازاد بیمه پرداخت کنم ولی رقیبان بنده که از قبل بیمه داشتن اونها کمک دولتی واریز میکنن

 • ناشناس

  والا کارفرما ها از همون اول میگن استخدام بدون بیمه
  من کارگر هم مجبور به قبول این میشم

  یه راهی برای این معضل پیشنهاد کنین

  بعضی از کارفرماها هم کارگر رو سر میدوونن و بیمه رو با هزار ترفند عقب میندازن

 • مصطفی

  خوب وقتی ماهیانه بیمه شده ۸۰۰تومن از کجا بیاره کارفرما..به جای اینکه کارفرما رو کمک کنند اشتغال زایی کرده پول بیمه کمترکنند همش بیشتر میکنند

 • امیر

  ۳ساله تو شرکت کارمیکنم از اول هی گفتن بیمه میکنیم الان ۳سال گذشته میخان بیرونمون کنن کی باید جواب بده کدوم بیمه از بیمه میان هرسال یه بررسی میکنن میرن.

 • ناشناس

  سلام ما ۶ ساله برای شهرداری صباشهر شهریار بدون بیمه کار کردیم هرساله به بهانه های متعدد بیمه نمیکردن وحالا به زور دادان دست پیمانکار ولی هنوز بیمع برج ا رابرای ما نریخته درخاست کمک داریم

 • ناشناس

  سلام از لحاظ قانونی طبق قانون کار برید شکایت کنید راحت بیمتون رو میگیرید

 • ناشناس

  سلام از لحاظ قانونی طبق قانون کار برید شکایت کنید راحت بیمتون رو میگیرید

ارسال نظر

خدمات بیمه ای