شناسه خبر : 15366

ایرانی‌ها به استفاده از بیمه عمر تمایل چندانی نشان نمی‌دهند اما بیشترشان وقتی با این پرسش مواجه می‌شوند که آیا دوست دارند بعد از فوت‌شان، ثمره‌ای به فرزندانشان برسد، پاسخ مثبت می‌دهند.

به گزارش چابک آنلاین، با این حال چرا کمتر از 15 درصد ایرانی‌ها خود را بیمه عمر کرده‌اند؟

محمد،فروشنده پوشاک است، چند باری برای استفاده از بیمه عمر به شرکت‌های مختلف خصوصی مراجعه کرده اما در نهایت منصرف شده است: "بیمه عمر اهمیت دارد چون می‌تواند به خانواده‌ام کمک رسان باشد یا اگر خودم از کار افتاده شدم خرجی من و زن و بچه ام را بدهد. اما وقتی در کشور تورم بالا دارید، بازپرداخت‌های بیمه در 10 یا 20 سال آینده نمی‌تواند کفاف زندگی را بدهد." 

براساس آخرین آمارهای دولتی، تورم دی ماه 99 به 42.6 درصد رسید و کاهش حداقل 30 درصدی قدرت خرید مردم باعث شده که بیمه های غیر اجباری از اولویت زندگی عمده شهروندان خارج شود.

سهیلا،پرستار است و ماهانه حدود 4 میلیون تومان حقوق می‌گیرد: "مدتی قبل دنبال بیمه عمر رفتم اما شرایطش مناسب من نبود.

یعنی باید ماهانه 500هزار تومان پرداخت می‌کردم تا بتوانم از خدمات بهتری در آینده بهره‌مند شوم درحالیکه درآمد ماهانه حدود 4 میلیون تومان است و تقریبا همه اش صرف اقساط واجاره خانه می‌شود. 

با وجود دیدگاه های مختلف نسبت به بیمه عمر،به نظر می‌رسد بیشتر افراد به حمایت از خانواده خود توجه دارند اما به دلیل آشنایی محدود با این نوع بیمه، کمبود درآمد و اعتماد اندک به شرکت‌های بیمه ای، سراغ این نوع بیمه نامه نرفته اند.

درکشورهای دیگری مانند ایالت متحده آمریکا نیزشرکت های بیمه با چالش هایی روبرو بوده اند اما به تدریج موفق شدند این نوع بیمه را جا بیاندازند.

درکشورهای دیگر از جمله آلمان اما بیمه های عمرتفاوت هایی دارد، خصوصا اینکه بحث سرپرست خانوار در این کشورها متفاوت است.

ناهید 10 سال است که در این کشور زندگی می‌کند:"اینجا بحث سرپرست خانوار مثل ایران نیست و هر فردی مسئول خودش است و هر کسی که سرکار می رود، بیمه عمر دارد. یعنی اگر از دنیا برود یا از کار افتاده شود، به خانواده اش یا خودش 150 هزار یورو می‌دهند. 

نام این بیمه نامه ،بیمه تصادف است که 1.6 درصد از کل درآمد کارمندان را شامل می‌شود و برخلاف بیمه ها، حق بیمه‌اش را کارفرما پرداخت می‌کند. 

بیمه بازنشستگی، سلامت ویا از دست دادن کارهم نصف-نصف است."

ناهید توضیح می‌دهد:"اینکه افراد خودشان بروند بیمه عمرشوند،فقط برای پولدارها است.

ثروتمندها این بیمه را تهیه می کنند تا بعد ازفوت،همچنان خانواده آنها از کیفیت زندگی بالایی برخوردار باشند. بنابراین یا وضع معمولی دارید که بیمه ارزان می‌توانید بگیرید که آن هم درحد کمک دولت است و اگر شاغل باشید حتما بیمه نامه دارید./ اینشورتک

photo_2021-04-14_22-52-36

  • عادل

    سلام ما ایرانیها عقب ماندیم و خواهد ماند من خودم کارگر ساختمانی هستم ولی بیمه عمر دارم چونکه مزایای این بیمه آگاهم

  • ناشناس

    پول بیمه تو جیب بیمه گر میره و آخرش هم معلوم نیست چی بشه. همه مردم ایران باید وقتی ۶۰ ساله شدند باز نشسته وحقوق بگیر شوند..

ارسال نظر

خدمات بیمه ای