شناسه خبر : 14518

رییس انجمن پیوند مغز استخوان گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد پیوندشدگان مغز استخوان، می توانند زندگی عادی یا معمولی داشته باشند و حتی صاحب فرزند شوند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا اردشیر قوام زاده روز یکشنبه در نشست خبری روز جهانی مبارزه با سرطان افزود: اوایل انقلاب هفت درصد بیماران سرطان خون حاد زنده می ماندند و الان براثر پیوند مغز استخوان حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد زندگی معمولی می کنند که پیشرفت بسیار ارزشمندی است.

وی با اشاره به اینکه سرطان انواع مختلفی دارد، تصریح کرد: برخی سرطان ها کاملا درمان می شوند و برخی دیگر هم حدود ۱۰ درصد درمان می شوند.

قوام زاده، شایع ترین سرطان در ایران را معده و مری اعلام کرد و اظهار داشت: خوشبختانه تعداد این سرطان ها در کشور مقداری کاهش یافته است.

ورزش از سرطان جلوگیری می کند

وی بر تاکید بر ضرورت فعالیت های فیزیکی گفت: ورزش، نخوردن نمک، الکل و پرهیز از مصرف تریاک از سرطان جلوگیری می کند. مصرف سبزی کمک فراوانی در پیشگیری از این بیماری می می کند.

رییس انجمن پیوند مغز استخوان با اشاره به اینکه مصرف بی رویه نمک برای سلامتی بسیار مضر و حتی از الکل مضرتر است، گفت: سیگار و تریاک از عوامل بروز سرطان هستند و از مصرف بی رویه چربی و نمک هم باید پرهیز شود.

قوام زاده در پاسخ به این سوال که آیا آلودگی هوا در شیوع سرطان ریه نقش دارد؟ گفت: این موضوع صحیح است، البه عوامل دیگری در بروز سرطان نقش دارند.

وی تاکید کرد : برای رشد مناسب میوه ها از سم و کود شیمیایی استفاده می شود که می تواند سرطان زا باشند؛ لذا تمام مواد غذایی مورد استفاده مانند میوه ها، شیر و آب معدنی باید تحت کنترل دقیق باشند.

دستمزد پزشکان باید ترمیم شود

رییس انجمن پیوند مغز استخوان اظهار داشت: دستمزد پزشکان باید ترمیم پیدا کند و اگر این کار انجام نگیرد وضعیت نامطلوبی ایجاد می شود.

وی گفت: به نسبت پیشرفت های حوزه پزشکی، دستمزد این افراد بسیار پایین است و به عبارتی دستمزد پزشکان در ایران پایین ترین دستمزد منطقه است.

قوام زاده درباره پیشرفت های پزشکی در کشور گفت: پزشکی ما از کشور کانادا بالاتر است. وضعیت درمان بیماران در ایران بهتر از انگلیس است؛ مگر اینکه در کشور انگلیس افراد به بیمارستان های خصوصی مراجعه کنند.

۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور

رییس انجمن هماتولوژی و آنکولوژی در ادامه این نشست با اشاره به اینکه آمار دقیق ثبت سرطان از سال ۹۴ آغاز شده است، گفت: سالانه بین ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور داریم.

دکتر محمد اسلامی جویباری، فوق تخصص هماتولوژی و آنکولوژی ادامه داد: آمار کشور نسبت به کشورهای پیشرفته، پایین است و سیر دقیق این بیماری نیاز به ادامه ثبت دقیق سرطان در کشور دارد. 

وی افزود: این بیماری در استان های مختلف، شیوع متفاوتی دارد، به طور مثال سرطان معده در استان های شمالی بیشتر است و در برخی استان ها هم سرطان مری شیوع بیشتری دارد.

اسلامی ادامه داد: رشته فوق تخصصی هماتولوژی و آنکولوژی در سال ۶۲ پایه گذاری شده و حدود ۴۵۰ نفر از این رشته فارغ التحصیل شدند که در اقصی نقاط کشور مشغول ارایه خدمت می باشند.

برخی داروهای سرطان هزینه های زیادی دارند
وی افزود: برخی داروهای سرطان باوجود پوشش بیمه ای هزینه های زیادی دارند و جای ارگان های حمایتی دیگری برای این دسته از بیماران احساس می شود تا فراتر از دولت از آنان حمایت شود.

اسلامی بیان داشت: بیمه داروهایی را که در فهرست رسمی کشور وجود دارد و داروهای پایه را پوشش می دهد، اما برخی افراد در هزینه های جانبی درمان سرطان مشکل دارند.

رییس انجمن هماتولوژی و آنکولوژی گفت: این افراد علاوه بر حمایت های مالی نیاز به حمایت های روحی و روانی دارند تا با این شرایط کنار بیایند و روند درمان را به طور مناسب طب کنند. 

وی ادامه داد: رشته آنکولوژی در سال های اخیر پیشرفت های خیلی زیادی داشته و درمان های جدیدتر سرطان در حال دسترسی بیماران است.

اسلامی با اشاره به دستسرسی محدود به داروهای جدیدتر، گفت: درمان های جدیدتری مانند ایمونوتراپی و تارک تراپی در برخی کشورها استفاده می شود که در کنار یکسری داروها به آنها دسترسی نداریم که هزینه های بسیار زیادی دارند و در دسترس ما نیستند.​

ارسال نظر

خدمات بیمه ای