شناسه خبر : 14268

به منظور توسعه فرهنگ بیمه در عرصه صنعت فرش دستباف و ایجاد بستر مناسب تولید بر اساس نیاز بازار و حمایت از قالی‌بافان، فعالان و شاغلان در عرصه این هنر- صنعت، تفاهم‌نامه بین مرکز ملی فرش ایران و شرکت سهامی بیمه ایران به امضا رسید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، موضوع اصلی تفاهم‌نامه، هدفمندسازی سه محور اصلی برای حمایت از قالی‌بافان، فعالان و شاغلان در عرصه هنر- صنعت فرش دستباف در زمینه‌های تامین و پوشش‌های بیمه‌ای مورد نیاز بیمه‌گذار و بیمه شدگان توسط بیمه ایران به عنوان حامی فرش دستباف به صورت جامع و متمرکز با تخفیفات و شرایط ویژه برای قالیبافان و شاغلان در عرصه هنر صنعت فرش دستباف است، همچنین پوشش بیمه درمان تکمیلی قالی‌بافان و سایر بیمه‌نامه‌های مورد نیاز بیمه گذار (قالی‌بافان و شاغلان در عرصه هنر صنعت- فرش دستباف) است.

موضوع دوم این تفاهم‌نامه، همکاری و تلاش برای گسترش و توسعه فرهنگ بیمه با تحت پوشش قراردادن همه متقاضیان عرصه تولید فرش دستباف به منظور استفاده از همه خدمات بیمه‌ای نوین است.

برپایه این گزارش، همکاری و تلاش برای حمایت مالی از قالی‌بافان، فعالان و شاغلان در عرصه هنر- صنعت فرش دستباف در پرداخت حق بیمه بیمه‌نامه‌های صادره از طریق جذب تسهیلات بانکی توسط مجری طرح، تفاهم شد.

این تفاهم‌نامه بین "فرح‌ناز رافع" رئیس مرکز ملی فرش ایران و "محمد رضایی" مدیرعامل بیمه ایران به امضا رسید.

پیشتر سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد: در هشت ماهه امسال ۴۷ میلیون و ۹۱۹ هزار ۶۶۳ دلار فرش دستباف به جهان صادر شده است که با مدت مشابه سال قبل کمتر از ۸۰۰ هزار دلار فاصله دارد.

مجموع جهانی صادرات فرش دستباف در سال ۲۰۱۹ افزون بر ۸۰۰ میلیون دلار  بوده که سهم ایران ۷۳ میلیون دلار از این رقم ثبت شد. مطابق آمارها تا پایان خرداد ماه امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۶۵۲ نفر قالیباف در کشور فعالیت داشتند و تعداد شاغلان حرفه‌های وابسته به آن ۱۹۱ هزار و ۵۴۵ نفر است.

اکنون ۱۰۳ مجتمع قالی‌بافی، پنج هزار و ۲۱ کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز، ۱۳۶ تعاونی روستایی، یک‌هزار و ۹۲۳ تعاونی ثبت شده شهری و ۴۰ هزار و ۹۳۳ واحد صنفی مرتبط با فرش دستباف در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.​

ارسال نظر

خدمات بیمه ای